16. 10. 2016

Vladimír VOKÁL, moderátor:
Vědci z ČVUT vyvinuli umělou náhradu hlasivek. Novinka by mohla pomoci tisícům lidí bez hlasu, nebo pacientům s rakovinou hrtanu. Podle návrhu by vědci umělou hlasivku vyráběli každému nemocnému na míru. Vedoucí výzkumného týmu Tomáš Vampola z Fakulty strojní ČVUT řekl, že náhrada by ladila k původnímu hlasu pacienta.

Tomáš VAMPOLA, Fakulta strojní ČVUT:
My jsme schopni vlastně vytvořit v uvozovkách individuální hlasivkovou náhradu, to znamená, kdyby nedej bože jste přišla o hlas a kdyby předem vám někdo ten hlas dokázal analyzovat, tak my dokážeme říct, na jakých frekvencích se ta vaše mluva pohybuje.

Vladimír VOKÁL, moderátor:
Vynález má před sebou ještě náročné testy na zvířatech a až v budoucnu ho čeká klinické testování na lidech, teprve pak by se mohl komerčně využívat.

Radio Impuls