Datum zveřejnění: 
12. 10. 2016

České vysoké školy už připravují první studenty na využití technologiie 3D tisku z kovů. Konstrukční příprava se totiž proti klasickému obrábění výrazně liší.

Jedna funkce, dva zcela odlišné výrobky. Blok rozvodu hydraulické kapaliny může být provrtaný ocelový kvádr – anebo také spletenec tenkostěnných trubek. Rozdíl hmotnosti pak vychází obrovský.
"Tento příklad názorně ukazuje, že pro kovový 3D tisk musejí konstruktéři o výrobcích přemýšlet úplně jinak.
Jiná než pro klasické obrábění musí být i konstrukční příprava," soudí Josef Sláma, šéf české pobočky výrobce strojů pro aditivní výrobu Renishaw.
Novému trendu se už přizpůsobují technické univerzity.  Studenti Českého vysokého učení technického v Praze se mohou s kovovým 3D tiskem seznámit od letošního roku v předmětu nazvaném Aditivní a alternativní technologie. "Učíme nové přístupy ke konstruování vnitřních struktur či optimalizaci tvarů výrobků," sdělil Libor Beránek z Fakulty strojní ČVUT. Studentům také vysvětluje, že většina optimalizovaných součástí se nakonec stejně ještě obrábí, aby byly dosaženy požadované parametry povrchu a geometrické přesnosti.       
 

Zdroj: 
E15