4. 10. 2016

Letošní Nobelovu cenu za fyziku si vysloužil topologický výzkum fázových přechodů hmoty, tedy zkoumání děje, který nastává, když hmota mění skupenství. Karolinský institut ocenil Davida Thoulesse, Duncana Haldanea a Michaela Kosterlitze, kteří se těmito jevy v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století zabývali.

Například nejznámější z takových jevů je supravodivost, tedy schopnost vybraných materiálů vést elektrický proud bez odporu, s minimálními ztrátami energie proudícími v materiálu.

"Při fázových přechodech dochází nejenom ke změně vlastností látky, ale často i ke změně symetrie a topologie. Příkladem může být feromagnetikum, které za vysoké teploty má elementární magnety uspořádány náhodně, avšak pod Curieovou teplotou tyto magnety vytvoří takzvané Weissovy domény se shodně orientovanými elementárními magnety. Hranice domén lze považovat za topologické defekty vzniklé při fázovém přechodu," vysvětlil pro E15 profesor Petr Kulhánek z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

e15.cz