Datum zveřejnění: 
30. 9. 2016

Informační systém, který umožňuje vyplácet peníze určené na vědu a výzkum, by měl být naplno funkční od příštího týdne. Po jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek. Systém nefungoval od začátku června poté, co se Úřad vlády nedohodl s dodavatelem na podmínkách další spolupráce. Vědci i vysoké školy kvůli tomu nešetřili kritikou.

Vládní úřad podle Bělobrádka vybudoval nový systém za čtyři měsíce a výrazně ušetřil. Nejsou ohroženy ani data a platby na výzkum. "Tím, že jsme převzali systém na Úřad vlády včetně nového vybavení a finančních prostředků na personální zabezpečení, ušetříme minimálně 50 procent nákladů. Nepřistoupením na podmínky bývalého dodavatele jsme zároveň ušetřili další desítky milionů," dodal vicepremiér.

Systém přes deset let spravovalo Konsorcium Českého vysokého učení technického v Praze a InfoScience Praha. Smlouva skončila letos 31. května. Dříve stát za službu platil kolem deseti milionů korun ročně. Podmínky považoval Bělobrádkův úřad za neadekvátní a právně problematické, proto začal systém budovat ve své režii. Nyní by měly roční náklady vyjít na čtyři miliony.
 

Zdroj: 
CT24.cz