Datum zveřejnění: 
30. 9. 2016

Od 3. do 7. října se bude České vysoké učení technické v Praze prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Univerzitu bude zastupovat zejména Fakulta strojní, která přiveze to nejlepší ze svého oboru. Expozici ČVUT najdete v Pavilonu Z na stánku 92. Otevřena bude ve dnech 3. až 6. října od 9.00 do 18.00 hodin a 7. října od 9.00 do 16.00 hodin.

Exponáty Fakulty strojní ČVUT prezentují projekty realizované v rámci spolupráce fakulty s firmami. Dokumentují možnosti pracovat na vlastních projektech, které se studentům na fakultě otvírají.

Prvním z exponátů bude ultralehký letoun s dmychadlovým pohonem UL - 39 Albi týmu Ing. Roberta Theinera, Ph.D. Ultralight je unikátní jedinečným konceptem v dané kategorii i použitými materiály a technologií výroby. Jde o zatím jediný celokompozitový letoun v České republice, vyrobený z uhlíkových prepregů v autoklávu. Stroj je primárně určen pro sportovní létání, které má zároveň pilotovi nabízet pocit z letu proudovým letadlem.

Svou práci představí také tým Fakulty strojní ČVUT pod vedením prof. Ing. Milana Růžičky, CSc., který vyvýjí optimalizaci rámů z uhlíkového kompozitu s využitím vysokomodulových karbonových vláken. Jejich tuhost může být při poloviční hmotnosti více než dvojnásobná, ve srovnání s ocelí. Rámy jsou vyráběny technologií řízeného navíjení trubek a jejich spojováním, lepením a ovinem ve firmě Compo Tech PLUS. Výsledkem této optimalizace je snížení hmotnosti rámu při zachování potřebných jízdních vlastností a požadované tuhosti, pevnosti a životnosti bicyklu.

Návštěvníci veletrhu se mohou seznámit i s mikroelektrárnou WAVE, která je prototypem zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla pracující na principu organického Rankinova cyklu. Zařízení je navrženo pro spalování dřevních pelet, při výměně spalovací části lze však využít mnoho jiných paliv. Prototyp nejmenší elektrárny na biomasu na světě vznikl v týmu Ing. Jakuba Maščucha, Ph.D., na Fakultě strojní ČVUT a dále se rozvíjí ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT.

Rektor ČVUT v Praze prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., FEng., k prezentaci ČVUT uvádí: "Účast na tak významném veletrhu s dlouholetou tradicí je pro nás prestižní událostí. Každý rok se snažíme návštěvníkům představit nejzajímavější vědecké a výzkumné novinky z oblasti strojírenství a důstojně tak uctít tradici oboru, který se v českých zemích rozvíjel už od doby průmyslové revoluce."

Zdroj: 
parlamentnilisty.cz