22. 9. 2016
ProfilID: ČVUT

Tereza KRUČINSKÁ, moderátorka:
Kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze dnes patří dronům. Mapují tam vysoko položená místa. Za úkol mají například zjistit podrobnosti o stavu tamní kopule, která je normálně jen těžko dostupná. Na projektu se podílí Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze. Ale víc už řekne Oldřich Borůvka. Jaká technologie se k pořizování záznamů používá?

Oldřich BORŮVKA, redaktor ČT:
Dobré poledne. Na první pohled ta technologie není nijak složitá. Jde v podstatě o klasický dron, na kterém je zavěšená běžná akční kamera. A právě ta dokáže zachycovat jen jednak velmi kvalitní fotografie, ale také videozáznam a prostřednictvím těchto pořízených materiálů se nakonec dá vytvořit i 3D mapa konkrétního objektu. V tomto případě tedy kopule, která má ve svém nejvyšším bodě až 40 metrů a tudíž je téměř nemožné, aby se tam dostaly běžné kamery a právě z toho důvodu se tak v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze využívá a v podstatě i zároveň zkouší právě tato technologie. První snímky už jsou zabrané a my budeme i nadále zprostředkovávat i v rámci našeho vysílání. Ovšem, co se tu i dále zkouší, tak to je další oblast využití dronů a to sice spolupráce mezi vícero drony najednou. Například vše může fungovat to, že jeden dron funguje jako kameraman a zároveň automaticky ovládá druhého a ten už slouží jako osvětlovač. Díky tomu je tak scéna poměrně světlá a může se tak zachytit ještě kvalitnější obraz, než je běžné. I to už tady měli lidé z Fakulty elektrotechniky ČVUT možnost vyzkoušet. Testování tu ale i nadále funguje a my v průběhu dne zprostředkujeme ještě další výsledky.

ČT 1