20. 9. 2016

Především pro české vědce pracoval v prvním roce své existence ostravský superpočítač Salomon.
"Počítač využívali odborníci z prestižních institucí, jako jsou CEITEC, Akademie věd, Univerzita Karlova, ČVUT nebo Masarykova univerzita," přiblížila Karina Pešatová, tisková mluvčí IT4Innovations, která superpočítač provozuje.
V okamžiku zahájení provozu, 16. 9. 2015, byl Salomon 40. nejvýkonnějším počítačem na světě, dnes je 55. "Za rok od svého uvedení do provozu spočítal Salomon 435 projektů pro 448 uživatelů. Využilo se při tom více než 135 milionů jádrohodin, to je více než 3 800 let nepřetržité práce laptopu se čtyřmi velmi výkonnými jádry," doplnila Karina Pešatová rozsah práce, kterou ostravský počítač za rok vykonal.
Ve speciálně postavené budově se tak už vypočítávaly například simulace povodní, šíření tepla uvnitř planet a jejich měsíců, návrhy léčiv nebo šíření ultrazvukových vln při léčení nádorů.

Mladá fronta Dnes