Datum zveřejnění: 
19. 9. 2016

Vysokoškolské koleje v Praze jsou plně obsazeny, studenti zároveň preferují komfort. Na většině pražských univerzit je tak největší zájem o jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Nejvíce lůžek vzhledem k nejvyššímu počtu studentů má Univerzita Karlova, která může ubytovat 11 500 lidí. Celkem pět pražských veřejných vysokých škol, mezi nimiž nejsou zahrnuty školy umělecké, nabízí na kolejích přes 27 tisíc lůžek.     


Lokalita je také důležitá

Podle kolegyně z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Andrey Vondrákové při výběru lokality ubytování hrají roli individuální požadavky studentů.

"Někomu může vyhovovat bydlet v malé uzavřené koleji a jinému ve velkém areálu s možnostmi sportovního, ale i kulturního vyžití a bohatšího kontaktu s ostatními ubytovanými. Důležitým kritériem je pro klienta i umístění fakulty či školy v blízkosti koleje,” uvedla.

Někteří si společně pronajmou byt

Všechny univerzity při obsazování míst na kolejích preferují vlastní studenty. Pokud poptávka převyšuje kapacity kolejí, rozhodující je dojezdová vzdálenost do Prahy. Ubytování na kolejích není dotováno.

Přespolní studenti dostávají takzvané ubytovací stipendium, které je řádově několik set korun měsíčně.

Mohou ho použít pro jakékoliv účely, například k zaplacení části výdajů za pronájem. Někteří studenti totiž před ubytováním na koleji dávají přednost společnému pronájmu bytu.       
 

Zdroj: 
novinky.cz