13. 9. 2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A co horka a lidské tělo? Varování před pobytem na přímém slunci a doporučení hodně pít se netýká jenom dětí, těhotných žen, seniorů a nebo chronicky nemocných. Kolaps může postihnout úplně kohokoli. Na elektrotechnické fakultě ČVUT teď ale vyvinuli kapesní přístroj, který průběžně hlídá tělesné funkce a na problém, včas upozorní.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Otto Karl si každý den sám měří tlak a tep. Zařízení, které dokáže pohlídat zdravotní stav majitelů, teď vyvinuli na ČVUT. Může mít formu prstenu nebo náramku.

Jiří CHOD, Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Nejdůležitější je, že to umí, v podstatě bezkontaktním způsobem změřit systolický a diastolický tlak. Je to tedy základ něčeho, co v budoucnu bude sloužit jako asistivní technologie dohledu zdraví nad populací.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Přístroj komunikuje s chytrým telefonem. Měří v krátkých intervalech.

Jiří CHOD, Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Když se podíváte tady, to srdce sevřelo, tlak vyběhnul na maximum, začíná klesat.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Náramek vyhodnotí, kdy je potřeba navštívit lékaře. Počítá se s tím, že v případě akutních potíží by zavolal záchrannou službu.

Jiří CHOD, Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Mělo by to být v podstatě něco podobného v budoucnu, jako vidíte teď smart watch, do kterých to bude zabudované jako jedna z nových součástí.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Tým z ČVUT teď bude hledat firmu, která by zařízení mohla začít vyrábět sériově.

ČT 1