29. 8. 2016

Martin MATĚJKA, moderátor:
Nová aplikace StyLit dokáže dokonale napodobit styl malby umělců. Program, který vyvinuli vědci z fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického umí analyzovat kresby konkrétního výtvarníka a na základě toho vytvářet další 3D obrazy. Nová metoda pracuje s analýzou šíření světla ve scéně jako jsou odlesky nebo odrazy. A podle jednoho z výzkumníků Michala Lukáče program StyLit usnadní práci hlavně grafikům.

Michal LUKÁČ, výzkumník:
Vlastně je to určené pro, řekněme, 3D umělce, to znamená, lidí, kteří pracují v nějakých modelových softwarech, jako je Maya, vytvářejí z nich nějaké scény, které by si přáli stylizovat a zatím nějaký jiný uživatel, který je zase klasicky školený umělec, vytváří ty příklady.

Martin MATĚJKA, moderátor:
Na vývoji programu se podílela řada profesionálních umělců. Vědci z ČVUT přihlásili metodu automatického kreslení u amerického patentového úřadu a v blízké době plánují vypuštění verze pro výzkumné a nekomerční účely.

ČRo Plus