Datum zveřejnění: 
29. 8. 2016

Po ničivém zemětřesení v Itálii budou roboti, na jejichž vývoji se podíleli čeští vědci, pomáhat mapovat poničené památky. Ovládat se budou přes Playstation a pomohou prozkoumat především oblasti, kam se člověk nedostane kvůli narušené stabilitě budov. Jednotliví roboti si mezi sebou budou vyměňovat informace a budou pomáhat hasičům, italští záchranáři již potvrdili, že pomoc přijmou. Nyní hledají vhodné lokality k jejich nasazení.

Zemětřesení, které minulý týden zasáhlo střední Itálii, si vyžádalo nejméně 290 obětí, víc než 10 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, z toho 2,5 tisíce nyní žije v provizorních stanových táborech.

Otřesy také zničily na 300 památek. Některé z nich se vydají prozkoumat roboti, na nichž se podíleli i Češi. "Roboti dovedou zjišťovat, jaká je situace v okolí a díky pásům projedou téměř všude. Dají se posílat tam, kam člověk nemůže – třeba kvůli tomu, že jsou budovy narušené a hrozí, že by spadly," vysvětluje profesor Václav Hlaváč z ČVUT, který má vývoj robotů v rámci velkého evropského projektu TRADR za českou stranu na starosti.

Společně s dalšími devíti partnery z celé Evropy pracuje tým vědců z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze na tom, aby hasiči do svých záchranných scénářů chytře včlenili stroje. V praxi by to mohlo vypadat tak, že při záchranné misi vyšlou do vzduchu i na zem roboty, kteří si mezi sebou budou vyměňovat informace o terénu a hasičům pomohou situaci lépe vyřešit.

„Nabídli jsme pomoc italským hasičům a předběžně potvrdili, že naše služby využijí. Nechávají si několik týdnů na nalezení vhodné lokality, kde bude nasazení robotů užitečné,“ vysvětluje Vladimír Kubelka z Fakulty elektrotechnické ČVUT, jeden ze členů české větve výzkumného týmu.

Dodává, že roboti nastoupí až poté, co záchranáři ukončí své akce a vyprostí ze sutin poslední oběti přírodní katastrofy – na to zatím technika není dostatečně výkonná.

Podobně už robot z dílny autorů projektu před čtyřmi lety prozkoumával stav kostela po zemětřesení v severoitalské Mirandole. Od té doby ale badatelé z velkého evropského projektu pokročili.

Mezinárodní tým, jehož manažeři se každý měsíc pomocí videokonference domlouvají na postupu, spolu vytvořil pět víceméně stejných „bratrů“ robotů, kteří se liší se jen tím, jakými čidly nebo kamerami se ověsí. Například ten pražský přišel se vším všudy v přepočtu na víc než dva miliony korun. „Drahé jsou především kvalitní senzory, třeba panoramatická kamera stojí asi 15 tisíc eur,“ vysvětluje Kubelka.

Chytrá vozítka si umí najít správnou cestu v prostoru a vytvářet mapu svého okolí. Vědci stroj mohou řídit počítačem a jako nejúčinnější se zatím ukázal ovladač od Playstationu

 

Autor: 
Adéla Skoupá
Zdroj: 
aktualne.cz