Datum zveřejnění: 
26. 8. 2016

Do poškozených památek po zemětřesení v Itálii se pravděpodobně vydají inteligentní roboti s kamerami.
Na jejich vývoji se podíleli i vědci z ČVUT v Praze.
Roboti na sobě mohou mít chemická čidla a díky pásům projedou téměř všude, říká profesor Václav Hlaváč.

Itálie se vzpamatovává ze středečního zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 267 obětí a připravilo o domovy víc než 2000 lidí. Otřesy také poničily ve střední Itálii skoro 300 historických památek. A právě do poškozených vzácných budov se na průzkum zřejmě vydají inteligentní pásoví roboti s kamerami, na jejichž vývoji mají svůj podíl i vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

"Roboty dovedou zjišťovat, jaká je situace v okolí. Mohou mít na sobě třeba chemická čidla a díky pásům projedou téměř všude. Dají se posílat tam, kam člověk nemůže - třeba kvůli tomu, že jsou budovy narušené a hrozí, že by spadly," vysvětluje profesor Václav Hlaváč z ČVUT, který má vývoj robotů v rámci velkého evropského projektu TRADR za českou stranu na starosti. Společně s tuzemskými badateli na chytrých strojích pracují například odborníci z Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI) ze Saarbrückenu.

Právě jeho zástupci se včera sešli s českými vědci na ČVUT a podepsali dohodu o užší spolupráci. Dohlížela na to i německá kancléřka Angela Merkelová, která pochválila provázanost české a německé vědy. A při té příležitosti badatelé z německého ústavu oznámili, že chytré roboty-průzkumníky, na nichž společně pracovali, nabídli i s týmem vědců k nasazení Itálii na pomoc s prohledáváním památek.

Robotická vozítka dovedou sama projíždět terénem, vyznat se v něm, rozpoznat překážky, a vytvářet mapu svého okolí. Teď se vědci snaží, aby spolu stroje dokázaly co nejlépe komunikovat a spolupracovat. Český tým se zaměřuje například na zpracování záběrů, které robot posílá z kamery nebo z termokamery, nebo na sběr dat z trojrozměrných laserových dálkoměrů. Roboty hlavně učí samostatnému chování.

"Robotů je v celém projektu celkem pět, jsme připraveni, že bychom vyslali víc než jeden," vysvětluje profesor Hlaváč s tím, že pomoc byla nabídnuta a čeká se na reakci italských záchranářů. Stroje z dílny ČVUT a jeho zahraničních partnerů už mají s podobnou prací zkušenosti - před čtyřmi lety prohledávaly rozpadající se budovy po zemětřesení v italské Mirandole.

"Za ty čtyři roky se robot poměrně vyvinul a umí toho mnohem víc. I když se dá pořád považovat za hračku a má daleko k tomu, aby jej mohl hasič nebo záchranář složit do auta a začít bez pomoci několika výzkumníků používat," říká Hlaváč.       
 

Autor: 
Adéla Skoupá
Zdroj: 
iHNed.cz