Datum zveřejnění: 
26. 8. 2016

Itálie se vzpamatovává ze středečního zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 267 obětí a připravilo o domovy víc než 2000 lidí. Otřesy také poničily ve střední Itálii i skoro 300 historických památek. A právě do poškozených vzácných budov se na průzkum zřejmě vydají inteligentní pásoví roboti s kamerami, na jejichž vývoji mají svůj podíl i vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

"Roboti dovedou zjišťovat, jaká je situace v okolí. Mohou mít na sobě třeba chemická čidla a díky pásům projedou téměř všude. Dají se posílat tam, kam člověk nemůže - třeba kvůli tomu, že jsou budovy narušené a hrozí, že by spadly," vysvětluje profesor Václav Hlaváč z ČVUT, který má vývoj robotů v rámci velkého evropského projektu TRADR za českou stranu na starosti. Společně s tuzemskými badateli na chytrých strojích pracují například odborníci z Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI).

Právě jeho zástupci se včera sešli s českými vědci na ČVUT a podepsali dohodu o užší spolupráci. Dohlížela na to i německá kancléřka Angela Merkelová, která pochválila provázanost české a německé vědy. A při té příležitosti badatelé z německého ústavu oznámili, že chytré roboty-průzkumníky, na nichž společně pracovali, nabídli k nasazení Itálii na pomoc s prohledáváním památek.

"Robotů je v celém projektu celkem pět, jsme připraveni, že bychom nabídli víc než jednoho," vysvětluje profesor Hlaváč s tím, že se nyní čeká na reakci italských záchranářů. Stroje z dílny ČVUT a jeho zahraničních partnerů už mají s podobnou prací zkušenosti - před čtyřmi lety prohledávaly rozpadající se budovy po zemětřesení v italské Mirandole.

"Za ty čtyři roky se robot poměrně vyvinul a umí toho mnohem víc. I když se dá pořád považovat za hračku a má daleko k tomu, aby jej mohl hasič nebo záchranář složit do auta a začít bez několika výzkumníků používat," říká Hlaváč.

Roboti dovedou sami projíždět terénem, vyznat se v něm, rozpoznat překážky a vyhnout se jim či vytvářet mapu svého okolí. Teď se vědci snaží, aby spolu dokázali roboti co nejlépe komunikovat a spolupracovat. Český tým se zaměřuje například na zpracování záběrů, které robot posílá z kamery nebo z termokamery nebo na sběr dat z trojrozměrných laserových dálkoměrů. Také roboty učí větší samostatnosti.      
 

Autor: 
Adéla Skoupá
Zdroj: 
aktualne.cz