Datum zveřejnění: 
24. 8. 2016

Festival vědy, který se uskuteční ve středu 7. září 2016 na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích, má v letošním roce velké ambice. Organizátoři chtějí překonat magickou hranici 15 000 návštěvníků a zažehnout v nich zájem o techniku a přírodní vědy. Pro účastníky akce bude připraveno více než 70 interaktivních a zábavných expozic a 7 populárně naučných přednášek. Téma festivalu „BOJUJEME S VIRY“ připomíná nedožité 80. narozeniny profesora Antonína Holého, který patřil mezi nejznámější a nejuznávanější české vědce mezi laickou i odbornou veřejností.

V současné době se v médiích mluví o „bronzovém úspěchu“ českých olympioniků v Riu de Janeiru a nutné podpoře mladých sportovních talentů. Totéž však platí i pro technické a přírodovědné obory. Mladé české vědecké naděje také pravidelně vozí medaile z mezinárodních chemických, matematických a fyzikálních olympiád, a aby tomu tak mohlo být i v budoucnu, je potřeba u jejich nástupců rozvíjet chuť objevovat tajemství a zákonitosti světa kolem nás.

V popularizaci vědy sice Česká republika zaostává např. za Velkou Británií, některé aktivity si však již našly své pevné místo, čas i návštěvníky. Jednou z takových akcí je zářijové setkání v pražských Dejvicích, které zábavu a poučení nabídnou letos již po šesté. Festival vědy bude probíhat celý den na Vítězném náměstí na Praze 6 a doprovodný program v Národní technické knihovně.

„Navazujeme na jarmarky, které jsme začátkem v Dejvicích pořádali již od roku 2011. Akci jsme rozšířili o doprovodný program z přednášek a videí, které rozvíjí ústřední téma festivalu - viry,“ sdělil rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch. K očekávané 15tisícové účasti dodává: „Snad nejznámější světový vědecký festival v britském Cheltenhamu má návštěvnost až 60 tisíc lidí za 6 dní, takže je zřejmé, že věda má potenciál zaujmout. Dopoledne Dejvický areál zaplní tradičně školy a já doufám, že odpoledne přijdou také rodiče nebo prarodiče s dětmi.“

Festival vědy organizují společně VŠCHT Praha, ČVUT v Praze, ÚOCHB AV ČR, DDM hl. m Prahy a NTK. Generálním partnerem festivalu je ŠKODA Auto, která si pro návštěvníky připravuje vlastní interaktivní expozici i s ukázkami automobilů a pasivní bezpečnosti. Hlavními partnery akce jsou městská část Praha 6 a skupina ČEZ a hlavním akademickým partnerem je Univerzita Karlova.

Program probíhá od 8.30 do 17.30 a vstup je na něj zdarma. Doprovodný program je umístěn do Ballingova sálu Národní technické knihovny a pro jednotlivce je přístupný bez registrace. Více informací, seznam stánků i přednášek a dopravní spojení naleznete na www.festival-vedy.cz.

 

Autor: 
Jitka Gobyová
Zdroj: 
kalendar.ecn.cz