Datum zveřejnění: 
28. 6. 2016

Do vesmíru zamíří česká družice, která bude na oběžné dráze Země testovat nové výrobky a technologie. Vyvinuli ji tuzemští experti. Družice jménem VZLUSAT-1 váží dva kilogramy. Do výšky 475 kilometrů bude vynesena na podzim společně s další padesátkou družic typu CubeSat v rámci mezinárodní mise QB50.

Družici vyvinuli experti z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLU) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami, na vývoji se podíleli i studenti z ČVUT v Praze a Západočeské univerzity v Plzni. Z 80 procent jde o český výrobek.

Budoucí výzkum atmosféry

Nanodružice ponese na palubě miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a technologii pro měření koncentrace kyslíku v termosféře.

Například od dalekohledu si vědci slibují, že může v budoucnu posloužit pro astrofyzikální pozorování a výzkum atmosféry.

Kompozitní materiál pro radiační stínění může v budoucnu zase sloužit pro konstrukční materiál družic, jako plášť kosmických lodí s lidskou posádkou nebo ke konstrukci obydlí při osídlení Měsíce nebo Marsu.

Družice váží dva kilogramy, na oběžnou dráhu bude vynesena letos na podzim.


"Přišli jsme s konceptem jakési testovací družice, kde firmy, které mají zájem dostat se do dodávek velkého kosmického průmyslu, umístí své prototypy, materiály a podobné věci na tuto malou družici, která je nesrovnatelně levnější pro vlastní sestavení i výstřel," řekl generální ředitel VZLU Josef Kašpar.

Ve vesmíru jsou experimenty levnější

Družice bude vyslána do vesmíru pravděpodobně z Ruska raketou Dněpr v rámci mezinárodního projektu QB50, který koordinuje Belgie. Mise potrvá nejméně rok.

"V průběhu roku chceme zjišťovat, jak se mění vlastnosti materiálů, protože experimenty na Zemi jsou nesmírně drahé, mnohem dražší než ve vesmíru,” uvedl vývojář Vladimír Dániel.

Družice stála několik desítek miliónů korun. Na financování se podílela Technologická agentura ČR v rámci programu Alfa i ministerstvo průmyslu, peníze do vývoje dal i letecký ústav. Třetina financí pochází od partnerských firem.

"Vznikl silný tým, který je schopen stavět družice. Jsou to nemalé investice, ale určitě se vyplatí,” dodal Kašpar.       
 

Zdroj: 
novinky.cz