Datum zveřejnění: 
24. 6. 2016

Trend stále menších a dokonalejších webkamer vystřídal nový fenomén - obrana proti nim. Lidé si uvědomili, jak jednoduše a nenápadně je může oko zabudované v rámu monitoru sledovat, a skupují krytky či si čidlo přelepují. "Pravděpodobnost je asi tak vysoká, jako že se vám někdo naboří do systému a bude vám manipulovat s vašimi daty. Je to technicky podobný problém," říká profesor Michal Pěchouček, vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické na pražském ČVUT.

Módní trend videohovorů a videokonferencí s sebou přinášel stále dokonalejší a miniaturnější webkameru, až se směstnala do miniaturního oka v rámu laptopu, o němž méně obeznámený PC uživatel možná ani neví.

Přitom toto oko nás může nepozorovaně sledovat jako Velký bratr nebo jako členové expedice Adam z legendárního seriálu Návštěvníci.

Jelikož nejde o nějakou sci-fi představu, ale o realitu a sledování pomocí zabudovaných webkamer realizují hackeři i policie, počítačoví uživatelé nyní razí trochu odlišný trend. Nezajímá je ani tak co nejmenší kamerka v notebooku, ale spíše jak ji co nejdokonaleji zakrýt, všímá si nového trendu britský list The Guardian.

Jaká je tedy pravděpodobnost, že vás pomocí takřka neviditelných mikrokamer někdo sleduje?

"Pravděpodobnost je asi tak vysoká, jako že se vám někdo naboří do systému a bude vám manipulovat s vašimi daty. Je to technicky podobný problém," říká profesor Michal Pěchouček, vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické na pražském ČVUT.

Hackeři se umí dostat k ovladačům webkamery a vyřadit z provozu kontrolku upozorňující na činnost zařízení.

"Dostat se do operačního systému, spustit ovladače, které spouští webkameru, a vyhnout se blikající kontrolce je poměrně technicky náročné. Nicméně mnohem náročnější než ovládat počítač je dostat se do něj. To znamená projít přes firewally a veškeré bezpečnostní programy," hodnotí náročnost této operace profesor Pěchouček.

Obranou podle něj je nejen stále žádanější krytka (Webcam Cover), ale především dodržování základních bezpečnostních pravidel při práci s počítačem.

"Když máte počítač dobře zabezpečený, máte v něm poslední bezpečnostní záplaty, používáte antivirový program, nestahujete nic, co neznáte, a nedíváte se na stránky, které jsou nebezpečné, tak ta pravděpodobnost je malá. V případě, že něco z toho porušujete, máte počítač náchylný k virům, tak vám hacker zrovna tak může ukrást informace, jako se nabourat do vaší webkamery."

Podle listu The Guardian společnost Idea Stage Promotions označuje svou krytku Webcam Cover 1.0 za "nejžhavější propagační předmět na trhu". Reklama na takovéto výrobky pracuje s osvědčeným prvkem strachu: Víte, co už vás vaše webkamera viděla dělat?

"Lidé se snaží vydělat opravdu na čemkoliv. Výhodu speciálních krytek spatřuji leda pro lidi, kteří webkameru často používají. Nalepování a odlepování nálepek je komplikované a zašpiníte si čidlo. Nicméně pro toho, kdo toto zařízení nepoužívá a pouze se ho bojí, je nejlepší a nejbezpečnější postup ji zkrátka zalepit,“ mírní nadšení z technologického hitu profesor Pěchouček.

Strach z nabourání e-mailové schránky či internetového bankovnictví nyní vystřídala nová obava – strach ze špehování webkamerou. Spatřit ji ostatně můžete i v oficiálním traileru filmu Snowden.  Hlavní hrdina Edward Snowden při intimní chvilce s přítelkyní nervózně sleduje právě webkamerku zabudovanou v rámu otevřeného laptopu. "Sledují nás?" ptá se s obavami jeho přítelkyně.

"Pravděpodobnost, že vás někdo vyhackuje, záleží na tom, jak důležitá jste osoba. Hacker to neudělá jen tak pro nic za nic, protože to je poměrně náročné. Takže když už si spustí webkameru a bude si dotyčného prohlížet, bude se jednat spíše o nějakého významného politika či známou celebritu, nikoli o občana, na jehož obličeji není nic zajímavého," uklidňuje běžné uživatele Michal Pěchouček.

 

Zdroj: 
aktualne.cz