Datum zveřejnění: 
21. 6. 2016

Snížení počtu parkovacích míst v ulicích o polovinu, zavedení mýtného, umístění stanic pro veřejné dobíjení elektromobilů, využívání obnovitelných zdrojů energie, ale i snižování obezity obyvatel prostřednictvím interaktivních kiosků navrhuje koncepce takzvaného chytrého města (Smart City) v Praze 3.

Materiál, který vypracovala radnice s ČVUT, dnes schválili zastupitelé. Podpořila jej i primátorka Adriana Krnáčová. Mnohé z cílů, které koncepce vytyčila, podle opozice ale není možné uskutečnit.

"Smart City je město, které se snaží o maximální kvalitu života s minimální spotřebou zdrojů a s využitím moderních technologií a inovací," řekl zastupitelům jeden z autorů koncepce pro Prahu 3 Štěpán Mančík z ČVUT. "Je snahou o zlepšení kvality života občanů," dodal místostarosta Alexander Bellu . Koncept Smart City funguje v některých evropských metropolích, mimo jiné ve Vídni a v Amsterdamu. První kroky v Česku zahájily Písek a Ostrava.


Primátorka Krnáčová, která má v rámci hlavního města Smart City v gesci, uvedla, že žižkovská radnice je první pražskou radnicí, která podobný krok učinila. Magistrát zatím tak daleko nedospěl. Sestavil pouze příslušný zastupitelský výbor. "Je třeba se ptát, kdo to bude řídit, vyčlenit skupinu osob, která se tím bude profesionálně zabývat," uvedla dnes na zastupitelstvu primátorka. Podle ní by takový tým mohl do podzimu vzniknout v rámci Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Opoziční zastupitel Ondřej Rut  považuje schválenou koncepci za "velmi ambiciózní". Radnice na ní ale podle něj nemá personální ani finanční prostředky. Navíc prý chybí informace o tom, zda a jak ji bude městská část naplňovat. Bez toho je podle zastupitele a předsedy zelených Matěje Stropnického "pouhým cárem papíru".

Zdroj: 
e15.cz