Datum zveřejnění: 
21. 6. 2016

Elektrická formule postavená studenty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) po triumfu v Kanadě ovládla i druhý zámořský závod seriálu Formula Student. S velkým náskokem zvítězila o víkendu v americkém Lincolnu. ČTK o tom dnes informovala Libuše Petržílková, mluvčí Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Tvůrci monopostu eForce FEE Prague Formula ho před dvěma lety navrhovali tak, aby vyhověl americké úpravě pravidel tohoto seriálu. Trať v Lincolnu byla také mnohem rychlejší než evropské okruhy. "Právě díky vysoké průměrné rychlosti jsme naplno mohli využít aerodynamiky vozu a po nalezení optimálního nastavení podvozku se nám podařilo dosáhnout nejrychlejšího času v elektrické kategorii a do konce dne tento čas nepřekonal ani žádný spalovací tým," uvedl v tiskové zprávě jeden z pilotů týmu Petr Záruba.
Studentské formule se spalovacím motorem jsou klasifikovány odděleně. Součástí závodů Formula Student jsou vedle několika soutěží na okruhu také prezentaci konstrukce a řešení formule a představení obchodního plánu před porotou.
Děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Pavel Ripka ocenil, v jaké konkurenci se studentský tým ČVUT prosadil. "Jsem opravdu hrdý na to, že jsme dokázali porazit studenty takových škol, jako je Massachusetts Institute of Technology, Carnegie Mellon Univerzity nebo Purdue University. Úspěch naší elektroformule dokazuje, že i v tomto oboru patříme na světovou špičku," uvedl.
Na tvorbě elektroformule se podílejí především studenti silnoproudého oboru Elektronika, energetika a management. Zastoupení v týmu mají také studenti Fakulty strojní ČVUT. Pod hlavičkou této fakulty na ČVUT funguje tým, který vyvíjí formuli se spalovacím motorem.

Zdroj: 
roklen24.cz