Datum zveřejnění: 
21. 6. 2016

Do vesmíru poletí česká družice, která bude zkoušet nové výrobky a technologie na orbitě Země. Cílem mise VZLUSAT-1 je mimo jiné ověřit vlastnosti nového radiačního štítu vyvinutého v Česku, který by mohl v budoucnu sloužit například jako konstrukce obydlí při osídlení Měsíce nebo Marsu.

Družice váží dva kilogramy a na oběžnou dráhu bude vynesena letos na podzim, a to do výšky 475 kilometrů. Společně s ní poletí v rámci mezinárodní mise QB50 i další padesátka družic typu CubeSat.

Družici vyvinuli experti z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLU) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami. Na vývoji se podíleli i studenti z ČVUT a Západočeské univerzity. Z 80 procent jde o český výrobek.

Nanodružice ponese na palubě miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a technologii pro měření koncentrace kyslíku v termosféře.Družice pravděpodobně poletí z Ruska

Od dalekohledu si vědci slibují, že může v budoucnu posloužit pro astrofyzikální pozorování a výzkum atmosféry. Materiál pro radiační stínění může v budoucnu zase sloužit pro konstrukční materiál družic, plášť kosmických lodí s lidskou posádkou nebo ke konstrukci obydlí při osídlení Měsíce nebo Marsu.

Družice bude vyslána do vesmíru pravděpodobně z Ruska raketou Dněpr v rámci mezinárodního projektu QB50, který koordinuje Belgie. Mise potrvá nejméně rok. "Chceme zjišťovat, jak se mění vlastnosti materiálů, protože experimenty na Zemi jsou mnohem dražší než ve vesmíru," uvedl vývojář Vladimír Dániel.Velká příležitost pro firmy.

"Přišli jsme s konceptem jakési testovací družice, kde firmy, které mají zájem dostat se do dodávek velkého kosmického průmyslu, umístí své prototypy, materiály a podobné věci na tuto malou družici, která je nesrovnatelně levnější pro vlastní sestavení i výstřel," řekl generální ředitel VZLU Josef Kašpar.

Družice stála několik desítek milionů korun. Na financování se podílela Technologická agentura ČR v rámci programu Alfa i ministerstvo průmyslu, peníze do vývoje dal i letecký ústav. Třetina financí pochází od partnerských firem. "Vznikl silný tým, který je schopen stavět družice. Jsou to nemalé investice, ale určitě se vyplatí," dodal Kašpar.       
 

Zdroj: 
CT24.cz