20. 6. 2016

Startuje další pokus na obnovu Karlova náměstí.

Kdysi slavný dobytčí trh, založený Karlem IV. se koncem 19. století proměnil v největší pražský park. Dílo slavného architekta Františka Thomayera ale potřebuje změnu. Po několika pokusech, které stopnul například nález zbytků Kaple Božího těla uprostřed náměstí, teď startuje další pokus. Pro budoucí podobu pražského Karlova náměstí vznikne speciální komise a pracovní skupina. Budou v ní zástupci magistrátu, Prahy 2 a památkáři. "Institut plánování a rozvoje (IPR) připravuje projekt pro stavební povolení úprav silnic, přechodů a zastávek MHD na náměstí a připravuje výběr návrhu rekonstrukce parku," řekl ČTK mluvčí IPR Adam Švejda. Podle mluvčí Prahy 2 Martiny Klapalové má komise odborníků za úkol usnadnit obnovu parku. Prověří vypracovanou koncepční studii úprav náměstí a pomůže vytvořit zadání pro další úpravy a plánovaný soutěžní workshop. Zapojit se mohou i další instituce, které na náměstí sídlí, třeba Všeobecná fakultní nemocnice a ČVUT.
Úpravy náměstí po stránce pěší, automobilové i tramvajové dopravy, jejichž projekt IPR připravuje, by podle dřívějších informací měly vyjít na 30 milionů korun. Na náměstí by měly přibýt nové přechody a semafory, naopak ubudou jízdní pruhy pro automobily. Pak přijde na řadu úprava parkových ploch. Původní plán počítal s náklady zhruba půl miliardy, současná koncepce počítá přibližně s polovinou. Mimo jiné budou upraveny cestičky uvnitř parku, rozšíří se nároží parku a bude upraven prostor před kostelem svatého Ignáce. Dosud jedinkrát se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice.

Metro