6. 5. 2016

Letoun byl navržen a postaven v rámci dlouholetého projektu Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Projekt s jednoduchým zadáním vyrobit ultralehký sportovní letoun jako model cvičného proudového Aero L-39 Albatros byl zahájen před 17 léty a podílelo se na něm přes 200 lidí převážně studentů.

To je asi největším přínosem celého projektu vedeného Ing. Robertem Theinerem Ph. D., duchovním otcem projektu a vedoucím ústavu. Návrhy letounu a jeho jednotlivých části byly předmětem diplomových prací 130 studentů a dalších pět jich zpracovalo práci disertační. V českém leteckém průmyslu, ale i v jiných blízkých či vzdálených oborech, pracuje tedy řada inženýrů, která má s tímto projektem nejen zkušenosti, ale hlavně i díky jemu získala vzdělání.

letectvi.cz