Datum zveřejnění: 
4. 5. 2016

Litoměřice učiní další významný krok k propagaci obnovitelných zdrojů energie. V úterý 3. května v 10 hodin představí veřejnosti zástupci města a dodavatele první solární lavičku v České republice, instalovanou v parku Václava Havla (vedle kavárny Fér Kafé).
Její prototyp byl loni představen týmem studentů a vědců ČVUT z Prahy před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a dále na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Prvním místem, kde bude sloužit veřejnosti, se však stanou Litoměřice. "Jde o první "chytrou" lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních zařízení, notebooků, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší," vyjmenoval její přednosti energetický manažer města Jaroslav Klusák.
V lavičce je zabudovaná baterie, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Lavička je dlouhá 2,2 metru a vysoká necelý metr. Váží zhruba 400 kilogramů. K výrobě byl použit beton, část je z oceli a kovu. Povrch tvoří dřevo a solární panel. Ten je umístěn za opěradlem.
Náklady na pořízení byly uhrazeny z projektu "READY 21" z programu Švýcarsko – české spolupráce. "Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky realizované městem Litoměřice," upozornil starosta Ladislav Chlupáč.

Zdroj: 
Litoměřický deník