4. 5. 2016

Miroslav Sedláček z ČVUT v Praze byl jako jeden z 15 finalistů nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016.

Miroslav Sedláček si kdysi všiml, že listy stromů se ve vodním víru točí podél své osy proti směru otáčení víru. Tento jev můžete pozorovat i doma ve své vaně při vypouštění vody. V určitém okamžiku vznikne vír a voda se začne točit. Právě tuto hydrokinetickou energii přeměňuje Sedláčkova turbína na elektrickou energii. Její přednostmi je, že je možné ji využít i na potocích či kanalizacích. Za svůj vynález je vědec z Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze nominován v kategorii výzkum na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016.

Pan Sedláček společně se svými kolegy na univerzitě Vladimírem Novákem a Václavem Beranem pracoval na vývoji kapalinové turbíny a získal pro ni patent. Jejich kapalinová turbína může generovat energii také z pomalu tekoucích toků, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu, což představuje revoluční alternativu a doplnění zdrojů při získávání energie z konvenčních vodních elektráren, pro které byla nutná značná průtoková rychlost nebo velká výška pádu vody. Kapalinová turbína dokáže vyrábět až 10 kilowatthodin elektřiny za den z pomalu tekoucích toků, což je dostatečné pro pokrytí potřeby elektřiny pěti domácností. Turbína může zajistit elektřinu v oblastech, které nejsou napojené na elektrickou síť.

ekolist.cz