Datum zveřejnění: 
4. 5. 2016

Čestným hostem 22. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2016 budou severské země. Na akci ve dnech 12. až 15. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti představí knižní produkci z Dánska, Finska, Norska, Švédska a Islandu. Celkem se do programu zapojí 17 severských spisovatelů. Novináře o tom dnes informovala ředitelka festivalu Dana Kalinová.

Severskou literaturu budou nabízet v originálním stánku s kartonovou stěnou navrženou studentkami Českého vysokého učení technického Markétou Rádkovou a Monikou Fišerovou. "Stánek čestného hosta letošního Světa knihy bude unikátní. Celý bude vytvořen z několika set kartonových krabic sestavených do velké stěny, která protne celý prostor střední haly Průmyslového paláce," řekl ČTK Michal Švec ze Skandinávského domu.
Největšími hvězdami budou Katja Kettuová z Finska, jejíž román Porodní bába se stal v Česku bestsellerem, a norský spisovatel Jostein Gaarder, autor románu pro mládež o dějinách filozofie Sofiin svět. Dále Prahu navštíví dva držitelé Ceny Severské rady za literaturu Dán Kim Leine a islandský autor píšící pod pseudonymem Sjón.
Na akci spojující nabídku nakladatelů s literárním festivalem se představí 405 vystavovatelů z 26 zemí. Literární festival nabídne 26 výstav, 20 filmových a 42 divadelních představení. Zároveň v průběhu festivalu vyhlásí řadu výherců různých cen, mezi něž patří i Cena Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí, kterou obdrží Markéta Goetz-Stankiewiczová z Kanady. Dále budou například oznámeni laureáti Ceny Jiřího Ortena, Anticeny Skřipec, dále budou vyhlášeny Audiokniha roku, Slovník roku 2015 a další.
V rámci tématu s názvem Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek detektivních příběhů. Dalšími z tematických okruhů jsou Město jako literární kulisa a Vaříme s knihou. Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů se bude věnovat podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih.
Součástí veletrhu Svět knihy bude i 10. ročník projektu Das Buch představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Pořadatelé uvedou šest spisovatelů a dva nové překlady románů o Raineru Mariovi Rilkovi a malíři Chaimu Soutinovi.
V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu se již podesáté uskuteční Noc literatury, čtení z překladů evropských autorů, které se bude konat na 21 místech v Praze 8.      

Zdroj: 
Blesk.cz