3. 5. 2016

Jméno současného českého vědce, Miroslava Sedláčka, ze Stavební fakulty ČVUT vám možná nic neříká, brzy se to však může změnit. Vědec si totiž odnesl nominaci na prestižní cenu evropský vynálezce roku. Pokud vás zajímá, za co si ji vysloužil, musíme se vrátit o kousek dále do minulosti do doby, kdy si všiml, že lístky se ve vodním víru točí podél své osy a proti směru otáčení víru. Docent Sedláček, který na fakultě ČVUT působí již více než dvacet let využil svého poznatku při originálním výtvoru turbíny na výrobu elektrické energie. Hlavním přínosem jeho vynálezu je jeho uplatnění, neboť rotor dívky zvonovitému tvaru umožňuje vyrábět elektřinu i z pomalu tekoucích vod nebo například z přílivu a odlivu.

Do soutěže bylo nominováno celkem 15 vědců z celé Evropy a Sedláček se dostal do trojice nominovaných v kategorii výzkum. O každém z nich nechal Evropský patentový úřad a zároveň pořadatel soutěže natočil několikaminutový dokument. A přestože se jedná o projekt, který bude bojovat o ocenění v kategorii výzkum, dvě české firmy už připravují jeho výrobu a jedna už turbínu dokonce prodává. Na rozšíření turbíny se pracuje i v USA a vynález má poměrně veliký potenciál. Vývoj turbíny je Sedláčkovo celoživotní dílo a zda se ocenění dočká, se dozví už 9. června v Lisabonu. Nám nezbývá než držet palce.

refresher.cz