4. 4. 2016

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Akademici a studenti ČVUT vyvinuli unikátní stíhačku. Dnes stroj s vlastnostmi proudového letounu ukázali lidem v Plané u Českých Budějovic. Byl u toho i reportér Lubomír Smatana.

Lubomír SMATANA, redaktor:
Letadlo váží tři sta dvacet kilogramů bez pilota a na svojí hmotnost je překvapivě mohutné. Tvarem připomíná legendární Albatros. Je ale zhruba asi tak poloviční velikosti. A unikátní je především použitými materiály a pohonem, který z něj dělá "stíhačku."

Vývoj letounu nazvaného Albi trval sedmnáct let a studenti o něm vypracovali přes sto sedmdesát diplomových prací. No, a to, co dnes nad Českými Budějovicemi létá nebo spíše před malou chvílí dolétalo, je zatím jediný vyrobený prototyp. O nějaké dodávce pro zákazníka mluví vývojáři v horizontu tři až pět let. Lubomír Smatana, Radiožurnál.

Radiožurnál