Datum zveřejnění: 
27. 3. 2016

Praha se začíná pomalu proměňovat. Už v létě zmizí z Malostranského náměstí parkoviště, další projekty budou následovat. Modernizace se nevyhne ani "Václaváku". Návrh architekta Jakuba Cíglera počítá s rozšířením chodníků a přidáním zeleně. Náměstí však nejsou jediná místa, která se dočkají modernizace.

Nový život sídlišť
Praha bude muset v následujících letech řešit situaci sídlišť, kde bydlí téměř polovina obyvatel metropole. A jen těžko lze předpokládat, že za 25 let nebo i za půl století paneláky z Prahy zmizí, byť podle původních představ projektantů měly mnohde sloužit omezenou dobu. "Rozhodně neočekávám, že začneme sídliště bourat, jako se to děje třeba v Nizozemsku nebo v Německu," říká David Tichý z Fakulty architektury ČVUT, který se věnuje revitalizacím sídlišť. Do sídlišť v metropoli se ale bude muset výrazněji investovat. Kromě zateplování, oprav chodníků a budování hřišť by se tam podle Davida Tichého mělo zpřehlednit celkové prostředí a jeho struktura. Mnohdy stačí zdánlivě drobná úprava, třeba jen volnou plochu rozčlenit živým plotem, a vytvořit tak u domu obdobu předzahrádky. Obyvatelé pak mají k veřejnému prostoru lepší vztah. "Na sídlištích zabírají veřejné prostory mnohdy i 70 až 80 procent rozlohy, v Dejvicích a na Vinohradech je to včetně parků tak 30 až 40 procent. A člověk se tam necítí hůře, spíše naopak," srovnává Tichý a upozorňuje, že péče o zeleň na sídlištích se může zlepšit, pokud ji obyvatelé mohou přijmout za svou, dostanou ji třeba do pronájmu nebo jako zahrádku přidělenou k domu. "Větší naději na úspěšnou revitalizaci mají ta sídliště, kde jsou zástupci městské čtvrti i obyvatelé aktivní," vysvětluje Tichý s tím, že zajímavé projekty oživení sídliště se rozjíždějí třeba na Černém Mostě.

http://byznys.ihned.cz/c1-65222850-nove-architektonicke-projekty-pomohou-ozivit-prahu-na-zizkovskem-nadrazi-bude-skola-ci-tramvaje-promeni-se-i-namesti-a-sidliste

Autor: 
Eva Hníková
Zdroj: 
byznys.iHned.cz