Datum zveřejnění: 
22. 2. 2016

Využití LED diod k bezdrátovému přenosu dat zkoumají na katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Technologie by mohla být konkurentem současnému Wi-Fi připojení. Tým prof. Stanislava Zvánovce zkoumá možnosti technologie Li-Fi, tedy možnosti využití světla k rychlému přenosu dat.

Tu poprvé představili japonští vědci v letech 2001–2002. Od Li-Fi si odborníci slibují výrazné navýšení přenosové kapacity, nižší energetickou náročnost a využití stávající infrastruktury.

Stanislav Zvánovec k výzkumu uvedl: "Naše pracoviště se podílí na vzniku nového standardu IEEE 802.15.7r pro komunikace ve viditelné oblasti Li-Fi. Ten vzniká v rámci konsorcia společností, jako jsou Intel, Philips a zahraničních univerzit. Připravili jsme mezinárodní projekt, kde by ČVUT mělo vést konsorcium společností OSRAM, Ford, Philips, SQS a řady evropských univerzit.

Odhaduji, že k většímu rozšíření Li-Fi může dojít v horizontu dvou až tří let." Vedle samotného připojení k internetu nabízí Li-Fi také možnost určování polohy, a to s přesností až na tři centimetry. Další informace výzkumu Li-Fi na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze naleznete na internetové stránce optics.elmag.org.

Zdroj: 
prosperita