21. 2. 2016

Před pěti lety získali studenti i učitelé pražské fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) zcela novou budovu. V pražských Dejvicích tak vedle nové Národní technické knihovny vyrostla další zajímavá stavba. Budova dle návrhu "první dámy české architektury" Aleny Šrámkové byla slavnostně otevřena 22. února 2011.

Podle architektky Šrámkové, kterou proslavila například budova ČKD v Praze na Můstku či odbavovací hala Hlavního nádraží, má nová budova fakulty působit jednoduše, až trochu obyčejně, aby vedla studenty ke skromnosti. Přísný tvar minimalistické hlavní budovy obložené cihlami narušují vystupující kvádry poslucháren, které jsou opláštěny plechy fialové, červené a oranžové barvy.

Dům s celkovou podlažní plochou 34.500 metrů čtverečních má vedle osmi nadzemních podlaží tři podzemní, kde jsou převážně parkoviště. Uvnitř budově dominují tři zasklená vnitřní atria, v interiéru převládá beton a sklo. Stavba přišla na 1,2 miliardy korun.

ČTK