19. 2. 2016

Zkušenost s nimi má už i premiér Bohuslav Sobotka – hackeři snažící se ukrást citlivá data jsou stále nebezpečnější. Jenže v Česku i ve světě je odborníků, kteří dokážou sítě před útoky ochránit, nedostatek. Hlavně z tohoto důvodu má během letošního roku na středních školách vzniknout nový obor kybernetická bezpečnost. A alespoň základní kurz bezpečného chování na internetu od září 2017 absolvují i děti na základních školách.

"Letos máme připravit vzdělávací plán oboru a témata pro základní školy. A počítáme s tím, že v září 2017 by už kybernetickou bezpečnost na středních školách mohli studovat první žáci," říká Sáblík. Absolventi by se mohli starat o sítě menších firem, část z nich bude určitě pokračovat na vysokou školu. Obor kybernetická bezpečnost nyní vyučují na Masarykově univerzitě v Brně. Nově se má otevírat i v Praze na Českém vysokém učení technickém.

Autor:
Markéta Hronová