13. 2. 2016

Praha 13. února (ČTK) - Robotici působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) se příští rok zúčastní mezinárodní soutěže, jejímž hlavním cílem je vývoj bezpilotních autonomních prostředků. Od pořadatelů získal vědecký tým vedený Martinem Saskou sponzorský dar 200.000 dolarů (asi 4,8 milionu korun). ČTK o tom informovala tisková mluvčí fakulty Libuše Petržílková. Vedle členů skupiny multi-robotických systémů do týmu patří ještě vědci z univerzit v americké Pensylvánii a v britském Lincolnu. Pro samotné ČVUT je z celkové sponzorské částky vyhrazeno 113.000 dolarů (asi 2,7 milionu korun). Pořadatelé soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge, kterou za rok v březnu pořádá Univerzita Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, na sponzorské dary a ocenění dávají celkem pět milionů dolarů (asi 119 milionů korun).

Do soutěže se přihlásilo 143 týmů z pětatřiceti zemí. Budou se v ní řešit dva úkoly na hranici technických možností, které mají posunout vývoj bezpilotních zařízení. "Cílem prvního bude autonomně detekovat pohybující se automobil s přistávacím zařízením na taženém vozíku a navést bezpilotní helikoptéru na přistání. Ve druhém úkolu bude skupina helikoptér lokalizovat statické i pohybující se objekty a kooperativně je přemisťovat do vyhrazené oblasti," uvedl v tiskové zprávě vedoucí týmu Saska. Náplní výzkumu přímo na ČVUT bude především koordinace týmů bezpilotních helikoptér. Na partnerském pracovišti v Pensylvánii se bude řešit aktivní manipulace s předměty a společně v Lincolnu a v Praze se budou vyvíjet algoritmy počítačového vidění. "Věřím, že máme dostatečně silný tým a můžeme v soutěži uspět," doplnil Saska.

CTK