Datum zveřejnění: 
11. 2. 2016

Kouř z komínů kontrolovat pomocí dronů nelze a bezpilotní letouny nemohou nahradit fyzické kontroly kotlů a vzorků popela. Řekl to expert Josef Keder z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kouř z komínů kontrolovat pomocí dronů podle meteorologa Josefa Kedera nelze, bezpilotní letouny prý nemohou nahradit fyzické kontroly kotlů a vzorků popela. Odborníci na technologie však tvrdí, že to možné je, záleží na právních aspektech. Drony by se případně mohly využít v navrhovaných kontrolách domácích topenišť. Ty prosazuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ovzduší. Aby úřady měly pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech, a pokutovat. Novela ale naráží na velký odpor politiků napříč stranami, a to zejména kvůli zásahu práva do soukromí, hledají se alternativní řešení. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v současnosti neexistuje technologie ke kontrolám komínů, kterou by drony mohly využít a byla by prokazatelná u soudu. "Pokud by taková technologie byla v budoucnu vynalezena, fungovala a mohla by plně nahradit kontrolování kotlů v domácnostech, tak je to pro nás samozřejmě varianta, kterou bychom mohli podpořit," řekl Brabec. Dodal ale, že využití dronů by muselo být v souladu s ústavou.

Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství na ČVUT je ale toho názoru, že současné technologie umožňují pomocí dronů měřit a získat informace o koncentracích znečišťujících látek a chemickém složení spalin. Současně ale konstatoval, že takové měření by mělo sloužit k získání dostatečně průkazného materiálu pro správní rozhodnutí o přímé kontrole zdroje znečištění. "My říkáme, že nepřímé měření, to znamená měření pomocí dronů, by mělo získat dostatečné materiály pro to, aby úředník mohl rozhodnout o porušení vstupu na soukromý pozemek. Ale to je věc právní, a ne meteorologická," reagoval vedoucí Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství Václav Jirovský. Bezpilotními prostředky se zabývá komise na ministerstvu dopravy, jde tedy o to, jakým způsobem se kontroly prosadí do zákona.

Podle Kedera z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je ale řada důvodů, proč nelze drony ke kontrolám použít. "Nevíme, jaké látky bychom odebírali, aby to bylo prokazatelné tomu, čím lidé topí. Nevíme, jakými zařízeními bychom to měli udělat, pokud bychom létali dále od komína, protože nás tam uživatel nemovitosti nepustí," konstatoval. Měřil by se navíc vzduch, který by už byl smíchaný s jinými zdroji z okolních domů. Použití dronů se podřizuje řadě předpisů kvůli obytné zástavbě, bezpečnosti lidí i provozu na silnici. Respektovat se musí i soukromí občanů, aby se neporušila ústavní práva. ČHMÚ ale plánuje využít drony pro výzkum například koncentrací znečišťujících látek v ovzduší.

Ministr tvrdí, že jsou kontroly přímo v domácnostech nutné kvůli tomu, aby se zlepšilo ovzduší v Česku. Pokud by se v jednom roce opakovaně objevilo podezření na porušení zákona, mohli by úředníci v domě kotel zkontrolovat. Nejdřív by majitel dostal písemné upozornění, podruhé by už na kotel přišla kontrola. Ústavní právníci návrh neodmítají. Podle MF Dnes desítka poslanců prosazuje variantu, která méně narušuje soukromí lidí, byla by alternativou k úředním kontrolám kotlů. Lidovecký poslanec Ivan Gabal dlouhodobě komunikuje s výzkumníky z ČVUT, kteří se využití dronů věnují. "Jakmile se potvrdí, že to technické řešení je možné, proveditelné a měřitelné, tak pozměňovací návrh novely je již detail," řekl.

http://¨http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/drony-jako-kotlikova-policie-kontrola-coudu-z-kominu-budi-vasne_372039.html

Autor: 
ČTK
Zdroj: 
tyden.cz