Datum zveřejnění: 
10. 2. 2016

Libeňský most i přilehlý Starý židovský hřbitov jsou součástí historie Libně a měly by být posuzovány společně. To si myslí Adam Scheinherr z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, která chce po ministerstvu kultury žádat společnou památkovou ochranu těchto staveb. Libeňský most architekta Pavla Janáka je v kritickém stavu a nutně potřebuje rekonstrukci. V lednu zahájilo ministerstvo kultury řízení, ve kterém bude rozhodovat o možném prohlášení mostu za kulturní památku. Teď ale aktivisté bojující za památkovou ochranu chtějí přidat i přilehlý židovský hřbitov. Ten se nachází asi sto metrů od křižovatky Zenklova a Na Žertvách směrem na Holešovice. Dnes je hřbitov kompletně zasypán a na jeho místě se nachází pouze louka.

Starý židovský hřbitov
"O hřbitovu jsem se dozvěděl ze zápisu komise ministerstva kultury pro památky z roku 2004. V něm komise prohlásila obě stavby za neodmyslitelnou součást historie Libně a doporučila je prohlásit za kulturní památku," vysvětlil Adam Scheinherr z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. Jaký to bude mít vliv na rozhodování ohledně Libeňského mostu zatím není jisté. "Dle sdělení našich památkářů se začnou s podnětem seznamovat. Na jeho vyhodnocení má správní úřad lhůtu jeden měsíc," sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Podle odborníků je důležité na existenci hřbitova upozornit, ale Libeňskému mostu to zásadně nepomůže.

"Nejsem si zcela jist, zda přidání židovského hřbitova, byť je z historického hlediska vysoce hodnotnou památkou, by celý proces spíše nezkomplikovalo a neprotáhlo," uvedl vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT, profesor Václav Girsa. Podle něj k sobě obě stavby nepopiratelné patří, ale to v žádosti o prohlášení nebude k ničemu. "Historický moment zde podle mého nehraje takovou roli, protože hodnocení se bude týkat hlavně významné architektury mostu a jeho dopravní důležitosti, dodává Girsa. Naopak podle předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřiny Bečkové je spojení staveb v žádosti výborný nápad, hřbitov totiž částečně zanikl také kvůli násypu Libeňského mostu. "Je to také dobrá připomínka toho, že u mostu není jen obyčejná louka, ale že je tato oblast historicky hodnotná," míní Bečková.

http://http://praha.idnes.cz/k-libenskemu-mostu-se-pridava-take-zidovsky-hrbitov-f9f-/praha-zpravy.aspx?c=A160210_152112_praha-zpravy_rsr

Autor: 
MF DNES, Roman Šafhauser
Zdroj: 
praha.iDNES.cz