Datum zveřejnění: 
11. 1. 2016

Ondřej ŠPALEK, redaktor:
Pražský Libeňský most je v havarijním stavu a měl by se zbourat. Tak zní verdikt skupiny odborníků z ČVUT, který dostali na stůl pražští radní. Dnes by se měli ke studii vyjádřit. S demolicí ojedinělého kubistického mostu ale nesouhlasí ani radnice Prahy 7, ani památkáři.

Jakub VRÁNA, redaktor:
Stačí jeden pohled z blízka a je jasné, že stav Libeňského mostu není dobrý. Stavba architekta Pavla Janáka praská. Do železobetonové konstrukce zatéká.

Nikol KUDRNÁČOVÁ, redaktorka:
Havarijní stav dokládá i fakt, že se na mostě nesmějí potkat dvě tramvaje najednou.

Jakub VRÁNA, redaktor:
Teď je ale otázka, co s ním. Most opravit nebo zbourat a postavit nový? Magistrát už před časem ukázal plány na nový most. Měl by být téměř o 6 metrů širší. V každém směru hned se dvěma jízdními pruhy. Podle odpůrců je ale takový projekt megalomanský.

Lenka BURGEROVÁ, radní Prahy 7 /Praha 7 Sobě/:
Za žádných okolností není nutné, aby se rozšiřoval, protože jak urbanistická struktura těch okolních míst, tak ani dopravní situace, kterou ostatně za námi vidíte, nevyžaduje takovou, takové rozšíření.

Jakub VRÁNA, redaktor:
Současný Libeňský most nahradil původní dřevěné provizorium. Otevřen byl za přítomnosti prezidenta Masaryka k 10. výročí vzniku republiky. Původně se jmenoval Baxův podle pražského primátora a v 50. letech dokonce Stalingradský. Svou konstrukcí je naprosto unikátní.

Adam SCHEINHERR, iniciátor skupiny Libeňský most nebourat, nerozšiřovat:
Je to architektonickej skvost, protože je to vlastně jedinej kubistickej most na světě a mohlo by to být lákadlo i pro turisty.

redaktorka /citace: Jana Tichá; mluvčí Národního památkového ústavu/:
"Národní památkový ústav považuje za nutné zvážit historické památkové hodnoty mostu a otázku jeho prohlášení za kulturní památku."

Jakub VRÁNA, redaktor:
Ať rekonstrukce, tak stavba mostu nového na několik let odřízne Holešovice od Libně. Řidiči si budou muset hledat objízdné trasy. Nikol Kudrnáčová a Jakub Vrána, televize Nova.

Zdroj: 
NOVA