Datum zveřejnění: 
11. 12. 2015

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) předala jmenovací dekrety 47 novým profesorům a profesorkám. Celkem jich prezident Miloš Zeman v podzimním termínu jmenoval 53, ale šest se slavnostního ceremoniálu v Karolinu nezúčastnilo. Všichni mohou nové tituly používat od 1. listopadu. Dekret převzal také ředitel Národního divadla Jan Burian. Prezident sice profesory jmenuje, ale slavnostního ceremoniálu se účastnit nechce. S Valachovou se domluvil, že i do budoucna bude dekrety předávat šéf ministerstva školství. Mezi novými profesory a profesorkami jsou lidé, které předsedové vědeckých a uměleckých rad veřejných vysokých škol navrhovali ministerstvu školství do konce července. Nejvíce jich mají Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci a České vysoké učení technické v Praze. Tradičně hojně jsou zastoupeny lékařské a přírodovědné obory.

Valachová dekrety předávala poprvé. "Bylo to pro mě velmi pěkné a skutečně jsem si to užila," řekla pak novinářům. Vyzdvihla roli profesorů nejen ve vědecké a pedagogické práci, ale také v osobním kontaktu se studenty. "Nejvíce si cením té lidské části výkonu profesorské profese," řekla. Vybavily se jí příjemné vzpomínky na vlastní studentská léta. "Profesoři a profesorky, kteří mě v rámci mého vysokoškolského studia učili, jsou mými celoživotními vzory," dodala. Přála by novým profesorům, aby se také stali vzory svých studentů. Bylo to pro mě velmi pěkné a skutečně jsem si to užila

Zatímco tato skupina profesorů byla jmenována bez problémů, na vyřešení své situace stále čeká trojice kandidátů z minulé skupiny, které prezident odmítl jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti. Jde o Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. Všichni před třemi týdny podali na prezidenta žalobu a navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil. Tvrdí, že na jmenování mají právní nárok. Zeman odmítáním jmenovat dotčené profesorem podle nich nerespektuje závazný pokyn vědeckých rad Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické a usnesení vlády z letošního dubna.

V poslední době se také znovu rozhořela diskuse kolem možných změn v proceduře jmenování profesorů. K novele zákona o vysokých školách, kterou projednává Sněmovna, se sešlo několik návrhů na změnu. Vládní předloha ponechává prakticky současnou podobu, což preferuje i ministryně. Exministr školství Petr Fiala (ODS) navrhl, aby profesory jmenoval rektor podobně jako docenty. Na stole je také možnost, aby jmenoval prezident a v případě jeho nečinnosti by se kandidáti po 60 dnech stali profesory ze zákona. Tu by přivítali rektoři, ale odmítá ji Valachová a jako reakci na tuto myšlenku nechala předložit návrh, aby profesory jmenoval ministr školství. Postoj vládních stran k této otázce by mělo sjednotit jednání koaliční rady. Mohla by se kvůli tomuto tématu sejít ještě před Vánoci.

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/valachova-predala-jmenovaci-dekrety-47-z-53-jmenovanych-profesoru-1254532

Zdroj: 
e15.cz