3. 12. 2015

PRAHA/STŘEDNÍ ČECHY: PETree je stromek z plastových lahví. Váží půl tuny a září před budovou Národní knihovny v pražských Dejvicích. Jeho úkolem je upozornit na plastové předměty, které lidé bez přemýšlení používají a následně zahazují. Netradiční vánoční strom je vyrobený z 12 tisíc plastových lahví, do jejichž sběru se zapojilo dvanáct základních a středních škol z Prahy, Slaného, Mladé Boleslavi, Kolína a Sedlčan. Mimochodem, 12 tisíc plastových lahví se v Česku spotřebuje za deset minut. Před knihovnou nestojí náhodně. Na Fakultě architektury ČVUT se už nějaký čas úspěšně zabývají myšlenkou, jak znovu využít použité PET lahve. Například si nechali registrovat průmyslový vzor na cihly z PET. "Názor veřejnosti na plast je negativní, ale všichni jej používají. My chceme říct, že plast není nic špatného. Musíme se k němu jenom zodpovědně chovat," říká vedoucí projektu architektka Kateřina Nováková.

Autor:
(red)