Datum zveřejnění: 
3. 12. 2015

Rio de Janeiro, Praha – Vavřinec Hradilek natáčí historický film Tenkrát v ráji, Štěpánka Hilgertová trénuje doma a zbytek nejlepších českých vodních slalomářů na druhém konci planety testuje olympijskou trať v Riu. Hry se blíží, začnou za 246 dnů. I v Brazílii si Češi mohou připadat skoro jako doma: olympijský kanál projektoval tým kolem Jaroslava Pollerta mladšího z pražského ČVUT. Kanál funguje, ale úplně hotovo ještě není, dodělává se třeba zázemí. "Nechápu, jak v tom vedru tady můžou něco dělat," kroutí hlavou kanoista Stanislav Ježek při pohledu na dělníky v dlouhých montérkách, holínkách a helmě. "Maká se tu o sto šest, snad to stihnou. Mají na to ještě půl roku," řekne deblkanoista Jakub Jáně, parťák Ondřeje Karlovského.

V Brazílii je vedro a vlhko, za pár dnů tam začne léto. "Je tu skoro 40 stupňů, ale třeba v pondělí naštěstí pršelo," líčí kajakářka Kateřina Kudějová, letošní mistryně světa z Londýna. V jejích očích se vodácký Londýn a vodácké Rio liší. "Čekala jsem podobný kanál jako v Londýně, ale tohle je spíš Krakov, kde to nemám moc ráda. Na závody je to dost těžká trať, ale jsme tu dva týdny, takže máme čas něco najezdit." A ještě Ježkův postřeh: "Na kanále jsou zákeřné vlnky a válečky. Takže se vám loď nečekaně zastaví nebo otočí." Že ta slova v sobě mají pesimistický nádech? Nebojte, rychle zmizí. "Jinde se nový kanál ladí minimálně půl roku, ale tady se jezdí celkem dobře. Všude je dost vody, přitom je hotový teprve pár dnů. Takže model od pana Pollerta a spol. asi vážně k něčemu je."

Na kanál si jde zvyknout jen jedním způsobem. Leninovo učit se, učit se, učit se se v Riu mění na jezdit, jezdit, jezdit. "Přesně tak, strávit co nejvíc času na vodě je jediná cesta," vykládá kajakář Ondřej Tunka. Pak se kanoista Michal Jáně usměje a řekne: "Osobně mám radši jiný typ vody, ale často semistává, že když semi někde nelíbí, dobře se mi tam závodí." I Češi se ale dokážou nad patálie s kanálem povznést, je to vážně jen banalita. Stačí si poslechnout pár brazilských historek v Ježkově podání. "O víkendu tu na kopci někoho zastřelili." "Když ruští slalomáři stáli v koloně na semaforech, dvě auta před nimi obklíčili borci na motorkách. Nechali posádku vystoupit a s autem odjeli." I ten kanál se dá zvládnout. Český tým se o tom přesvědčil na víkendových testovacích závodech, kde měl v každé kategorii zástupce ve finále. Nejlíp dopadla Kudějová, jež skončila druhá a pak si na Facebook pyšně dala fotku se stříbrnou medailí a dovětkem: "Tak ještě takhle na olympiádě."

Autor: 
(mms)
Zdroj: 
Pražský deník