Datum zveřejnění: 
1. 12. 2015

Strávit co nejvíc času na vodě olympijského kanálu chtějí čeští vodní slalomáři, kteří jsou v Riu de Janeiro na soustředění. Po týdnu testování nové trati si vyzkoušeli i závod, který nejlépe zvládla kajakářka Kateřina Kudějová. Mistryně světa skončila v silné konkurenci druhá, ale kanál si zatím moc neoblíbila.
»Trať je fyzicky náročná, v závodě jsem to docela pocítila, když tady je navíc skoro 40 stupňů. V neděli naštěstí pršelo,« říká Kudějová a dodává: »Očekávala jsem trať podobnou té v Londýně, kde jsem vyhrála mistrovství světa, ale je jiná. Něco jako v Krakově, kde to moc ráda nemám.

Ale strávíme tu dva týdny a najezdíme si to tady.« Do závodu z takzvané eliminace postoupila jen jedna loď z každé země, výjimkou byla kategorie kajakářů, v níž se nepřihlásil potřebný počet států, a organizátoři semifinálovou startovní listinu doplnili. Nečekaně ve vyřazovací části skončil mistr světa Jiří Prskavec, který neprojel branku. Pátí byli ve finále deblkanoisté Ondřej Karlovský, Jakub Jáně, šestou pozici obsadili kajakář Ondřej Tunka a kanoista Michal Jáně.
Závod však nebyl hlavním důvodem cesty vodních slalomářů do Ria. Chtěli si hlavně osahat prostředí a jezdit na trati, jejíž model vytvořil kolektiv Jaroslava Pollerta mladšího na pražské ČVUT. »Jezdí se na něm dobře, všude je dost vody, přitom je hotový pár dní. To na jiných kanálech se to vždycky ladí minimálně půl roku. Ten model asi k něčemu je. Jsou tam zákeřné malé vlnky a válečky, které loď nečekaně zastaví nebo někam otočí. Ale závodníci na ní nemají tolik natrénováno,« říká kanoista Stanislav Ježek.

Závodníci si stěžují na vysoké teploty, které místy dosahují až ke 40 stupňům Celsia. »Náročné jsou přechody z klimatizace.
Maká se o sto šest, snad to stihnou, mají na to ještě půl roku,« říká Ondřej Karlovský s odkazem na stavební ruch v okolí kanálu. Slalomáři chtějí na trati najezdit během dvoutýdenního soustředění co nejvíc. »Rozhodně forma zatím není, závodili jsme z plného tréninku, počasí je náročné, vysoká vlhkost,« uvedl šestý muž finálového závodu kajakářů Ondřej Tunka.

Také kanoista Michal Jáně upozornil, že závodit v době, kdy se normálně trénuje, není moc obvyklé: »Nejdřív se mi ten kanál moc nelíbil, docela jsem nadával, ale na závodech jsem jel dobře. Mám radši jiný typ vody, ale dost často se mi stává, když se mi někde nelíbí, že se mi tam dobře závodí.«
Většina českého týmu se vrátí v sobotu 5. prosince, Prskavec s Tunkou příští týden v pátek.

Zdroj: 
Haló noviny