Datum zveřejnění: 
30. 11. 2015

Rio de Janeiro - Pohoda v sluncem zalité Brazílii? Zapomeňte. Čeští vodní slalomáři odjeli do Ria, aby na soustředění prozkoumali olympijský kanál. Po týdnu testování nové trati si vyzkoušeli i závod, který nejlépe zvládla kajakářka Kateřina Kudějová. Mistryně světa skončila v silné konkurenci druhá, ale kanál si zatím moc neoblíbila.

"Ta trať je fyzicky náročná, v závodu jsem to docela pocítila, když tady je navíc skoro 40 stupňů. V neděli naštěstí pršelo," uvedla Kudějová v tiskové zprávě. "Očekávala jsem trať podobnou té v Londýně, kde jsem vyhrála mistrovství světa, ale je jiná. Něco jako v Krakově, kde to moc ráda nemám. Ale strávíme tu dva týdny a najezdíme si to tady," řekla.

Do závodu z takzvané eliminace postoupila jen jedna loď z každé země, výjimkou byla kategorie kajakářů, v níž se nepřihlásil potřebný počet států a organizátoři semifinálovou startovní listinu doplnili.

Nečekaně ve vyřazovací části skončil mistr světa Jiří Prskavec, který neprojel branku. Pátí byli ve finále deblkanoisté Ondřej Karlovský, Jakub Jáně, šestou pozici obsadili kajakář Ondřej Tunka a kanoista Michal Jáně.

Závod však nebyl hlavním důvodem cesty vodních slalomářů do Ria. Chtěli si hlavně osahat prostředí a jezdit na trati, jejíž model vytvořil kolektiv Jaroslava Pollerta mladšího na pražské ČVUT.

"Jezdí se na něm dobře, všude je dost vody, přitom je hotový pár dní. To na jiných kanálech se to vždycky ladí minimálně půl roku. Ten model asi k něčemu je," uznal kanoista Stanislav Ježek. "Jsou tam zákeřné malé vlnky a válečky, které loď nečekaně zastaví nebo někam otočí. Ale závodníci na ní nemají tolik natrénováno," uvedl.

Ruští slalomáři terčem loupeže

Závodníci si stěžují na vysoké teploty, které místy dosahují až ke čtyřiceti stupňům Celsia. "Náročné jsou přechody z klimatizace," řekl Karlovský. "Maká se o sto šest, snad to stihnout, mají na to ještě půl roku," dodal s odkazem na stavební ruch v okolí kanálu.

Slalomáři chtějí na trati najezdit během dvoutýdenního soustředění co nejvíc. "Rozhodně forma zatím není, závodili jsme z plného tréninku, počasí je náročné, vysoká vlhkost," uvedl šestý muž finálového závodu kajakářů Ondřej Tunka. "Budeme se teď snažit toho co nejvíc najezdit, strávit co nejvíc času na vodě," plánoval.

Také kanoista Michal Jáně upozornil, že závodit v době, kdy se normálně trénuje, není moc obvyklé.

"Nejdřív se mi ten kanál moc nelíbil, docela jsem nadával, ale na závodech jsem jel dobře," řekl. "Mám radši jiný typ vody, ale dost často se mi stává, když se mi někde nelíbí, že se mi tam dobře závodí," prohlásil.

Čeští reprezentanti se zatím nesetkali s žádnou komplikací, ale donesly se k nim neradostné zprávy. "Prý tu o víkendu na kopci někoho zastřelili. A ruští slalomáři prý stáli frontu v autě na semaforech, když dvě auta před nimi obklíčili nějací borci na motorkách. Nechali posádku vystoupit a odjeli jim s autem. Asi je to tu občas docela hustý," uvedl Ježek.

Většina českého týmu se vrátí v sobotu 5. prosince, Prskavec s Tunkou příští týden v pátek."

Zdroj: 
denik.cz