Datum zveřejnění: 
30. 11. 2015

Premiér Sobotka mluvil v Pekingu o byznysu i o lidských právech

Čína je sice od Česka daleko, možná že s ní ale do budoucna budeme propojeni více než se svými sousedy. Alespoň to tak vypadá podle zpráv z návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Šanghaji a Pekingu minulý týden, ale i podle investiční horečky některých čínských firem či provincií u nás.

Jednak od příštího roku začne fungovat přímé letecké spojení mezi Prahou a Šanghají, což je ve střední Evropě ojedinělé. Po jednání s premiérem Sobotkou to potvrdila společnost China Eastern. "Zkoumali jsme, jestli existuje přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou ze 16 zemí střední a východní Evropy, a ukazuje se, že bude první. To nám dává určitý náskok," pochvaloval si po setkání s firmou Sobotka. Už od září má Praha také historicky první přímou linku do Pekingu provozovanou čínskou Hainan Airlines.

Premiér pak navštívil další významnou čínskou firmu, telekomunikační kolos Huawei, s níž se Česko také více propojí. S Huawei Sobotka podepsal memorandum o spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokou školou báňskou. V případě ČVUT jde o vybavení laboratoře a spolupráci odborníků na různých komerčních projektech.

Zástupci firmy doufají, že brzy bude spuštěno i certifikované školicí centrum na technologie Huawei. Z hlediska byznysu či výzkumu jde o jistě zajímavou příležitost, na druhou stranu – právě před velkým propojováním s Huawei, jako bezpečnostním rizikem, varovala přesně před rokem ve své výroční zprávě tuzemská kontrarozvědka BIS. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu.

Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," varovala BIS. Faktem je, že v poslední zprávě vydané letos v září se o Huawei nic nepíše – obavy jsou zřejmě zažehnány.

Sobotka v Číně také lobboval za to, aby se Česko stalo pro Peking "opěrným bodem ve střední a východní Evropě v oblasti financí, dopravy a průmyslové spolupráce". Mluvil o tom při svém setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Propojení v dopravě má přijít díky zapojení ČR do čínské iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road).

Česko by se podle podepsaného memoranda mělo soustředit na tři priority: vytvořit z ČR dopravní centrum pro Čínu ve střední a východní Evropě, udělat z Prahy finanční centrum čínských bank pro expanzi v regionu a rozvíjet průmyslovou spolupráci obou zemí.

Během návštěvy premiéra se rovněž podepsala dohoda o investici čínské firmy CEFC do stavby centra čínské medicíny v Hradci Králové a memorandum s provincií Che-pej o spolupráci na projektu vybudování lázní v Pasohlávkách na Brněnsku za 2,5 miliardy korun. Už nyní, po nedávné smršti obchodů, patří zmíněná CEFC k nejvýznamnějším čínským investorům u nás. Koupila podíly v ČSA, médiích, pivovarech, v nemovitostech, skupině J&T či fotbalovém klubu Slavia a poohlíží se po dalších známých značkách.

I v případě CEFC však existuje varování. Podle sinologa Ondřeje Klimeše je firma spřízněna se státní propagandou Číny a přes některé lidi i s tamním vojenským zpravodajstvím. "Tato ideově-mocenská mašinerie teď proniká za přímé podpory českých nejvyšších ústavních činitelů do českého prostředí," uvedl Klimeš nedávno v LN.

Sobotka na rozdíl od předchozích návštěv prezidenta Miloše Zemana v Číně nicméně promluvil i o zájmu ČR na dodržování lidských práv, a to při setkání se svým protějškem. "Podpořil jsem snahu čínské vlády zavádět právní stát, protože jedině tak je možné garantovat lidská práva," uvedl.

Autor: 
JANA KLÍMOVÁ
Zdroj: 
respekt