25. 11. 2015

Český premiér pokračuje v oficiální návštěvě Číny. Včera navštívil tamní pobočku Škoda Auto a vydal se do vývojového centra Huawei, kde při té příležitosti bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi touto technologickou firmou a českými vysokými školami.

Konkrétně Českým vysokým učením technickým v Praze, Fakultou elektrotechnickou (ČVUT) a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava (VŠB).

Ve výzkumném centru Huawei Technologies v Šanghaji pracuje zhruba 10 000 lidí. Firma už více než deset let spolupracuje právě s ČVUT a přes rok s VŠB. V případě ČVUT v Praze jde o vybavení laboratoře a spolupráci odborníků obou stran na různých komerčních projektech. Zástupci firmy doufají, že brzy bude spuštěno certifikované školicí centrum na technologie Huawei.

Spolupráce s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava je už od roku 2014 založena na čtyřleté smlouvě umožňující studentům každý rok čerpat 20 000 dolarů. Peníze jsou určeny na vědecké a výzkumné projekty za aktivní spolupráce společnosti Huawei.

Pondělním podpisem memoranda se podle zástupců obou stran otevírá nová etapa vzájemné spolupráce. Společnost Huawei se mj. rozhodla přispět každé z univerzit částkou 250 000 dolarů na nové ambiciózní vývojové projekty.

"Firma Huawei se v oblasti mobilní komunikace a tabletů pohybuje mezi třemi nejvýznamnějšími firmami na světě, takže kontakt s touto společností zaměřený na nové technologie, výzkum a vývoj je určitě pozitivní. A já doufám, že se bude do budoucna rozšiřovat," uvedl Sobotka.

Autor:
Mirek Kočí