Datum zveřejnění: 
24. 11. 2015

Český premiér Bohuslav Sobotka včera v Šanghaji navštívil tamní pobočku společnosti Škoda Auto, ale i vývojové centrum společnosti Huawei. Při té příležitosti bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi touto čínskou společností a českými vysokými školami...

Konkrétně Českým vysokým učením technickým v Praze, Fakultou elektrotechnickou (ČVUT) a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava (VŠB).

Ve výzkumném centru společnosti Huawei Technologies v Šanghaji pracuje zhruba 10 000 lidí. Firma už více než deset let spolupracuje právě s ČVUT a přes rok s VŠB. V případě ČVUT v Praze jde o vybavení laboratoře a spolupráci odborníků obou stran na různých komerčních projektech. Zástupci firmy doufají, že brzy bude spuštěno certifikované školicí centrum na technologie Huawei.

Spolupráce s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava je už od roku 2014 založena na čtyřleté smlouvě umožňující studentům každý rok čerpat 20 000 dolarů. Peníze jsou určeny na vědecké a výzkumné projekty za aktivní spolupráce společnosti Huawei.

Nová etapa spolupráce

Včerejším podpisem memoranda se podle zástupců obou stran otevírá nová etapa vzájemné spolupráce. Společnost Huawei se mj. rozhodla přispět každé z univerzit částkou 250 000 dolarů na nové ambiciózní vývojové projekty. »Firma Huawei se v oblasti mobilní komunikace a tabletů pohybuje mezi třemi nejvýznamnějšími firmami na světě, takže kontakt s touto společností zaměřený na nové technologie, výzkum a vývoj je určitě pozitivní. A já doufám, že se bude do budoucna rozšiřovat,« uvedl český premiér. Po návštěvě společnosti Huawei odjel Sobotka do šangajské pobočky společnosti Škoda Auto, kde navštívil jejich výrobní závod a jednal s vysokými představiteli firmy. »Vyrábí se tady řada modelů škodovky, zdá se, že poslední dobou je tady populární zejména Yeti, který je teď doprovázen silnou reklamní kampaní,« uvedl český premiér. Právě výrobu tohoto vozu si měl možnost prohlédnout.

»Škodovka má v Číně (celkově) zajímavou pozici na trhu, prodává se tady téměř 300 000 vozů ročně, což je zhruba 1,5% podíl na čínském trhu s novými osobními auty,« řekl novinářům Sobotka. Dopolední program měl Sobotka odlehčenější, strávil totiž asi hodinu v přítomnosti mnichů v buddhistickém kláštěře v Šanghaji.

Buddha na úřad vlády

»Byla to taková příjemná změna v programu, který je hodně zaměřený na hospodářské nebo politické kontakty. Bylo to klidné místo uprostřed rušného místa, člověk si úplně dokáže představit, jak tam Číňané hledají určitý klid a odpočinek,« uvedl. »Dostal jsem sochu Buddhy, tak přemýšlím o tom, kam ji umístím, jestli by nestálo za to občas si ji vzít i na jednání vlády, aby to, řekněme, zklidnilo atmosféru,« dodal. Největší šanghajskou společností, která v posledních měsících uskutečnila masivní investice do ČR, je společnost CEFC Investment (Europe) Company, a. s. (CEFC). Včera oznámila, že převezme pětihvězdičkový hotel v centru Prahy - Le Palais Art Hotel Prague. Rámcová smlouva o prodeji byla včera podepsána právě v Šanghaji. Jak CEFC napsala ve své tiskové zprávě, tento krok navazuje na další aktivity společnosti CEFC v oblasti cestovního ruchu, jako je například vstup do největšího českého leteckého dopravce společnosti Travel Service.

Přímý let do Šanghaje

Čínská společnost China Eastern včera po jednání se Sobotkou potvrdila, že příští rok zřídí přímou linku z Prahy do Šanghaje. »Já to pokládám za důležité rozhodnutí, protože v době, kdy se plánovala tato moje cesta do Číny, vůbec nebylo jisté, že společnost China Eastern se takto rychle rozhodne,« prohlásil Sobotka. »Je to další posílení infrastruktury, která může propojit Čínu a Českou republiku, ať už jde o podnikání nebo turistický ruch, o kontakty mezi občany nebo našimi institucemi,« řekl předseda české vlády.

Sobotka zdůraznil, že China Eastern je druhá největší letecká společnost v Číně, je významným partnerem a nejde jen o leteckou společnost, ale o firmu, která má řadu dalších aktivit. »Podle mého názoru je možné zařadit China Eastern po bok CEFC a dalších čínských společností, které vidí Českou republiku jako možné místo svého vstupu do Evropské unie,« řekl premiér. »Zkoumali jsme, jestli existuje přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou ze 16 zemí střední a východní Evropy, které spolupracují ve formátu 16+1, a ukazuje se, že to bude první přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou z těchto zemí. To nám dává určitý náskok,« řekl Sobotka. A dodal, že česká ambasáda v Pekingu má připravenou dostatečnou infrastrukturu, aby byla schopna vydávat víza zájemcům z Číny v případě, že by jich přibylo. ČR má prý kapacitu vydávat víza do čtyř dnů.

Český ministerský předseda podle ČTK rovněž uvedl, že »čínští partneři by uvítali, kdyby k otevření přímého leteckého spojení mezi Šanghají a Prahou mohlo dojít v koordinaci s návštěvou čínského prezidenta v ČR... Byli by velmi rádi, kdyby se mohl zúčastnit slavnostního otevření tohoto leteckého spojení,« konstatoval Sobotka. Čínský prezident by měl do ČR přicestovat v první polovině příštího roku.

Prezident China Eastern Liou Šao-jung po včerejším jednání poděkoval české vládě a premiérovi za to, že zřízení linky podporuje. »Považujeme otevření této linky za součást strategického partnerství našich zemí, vytvoříme tím vzdušný koridor mezi Čínou a ČR,« uvedl Liou s tím, že zřízení linky je i vyjádřením tradičního přátelství mezi oběma zeměmi.

Autor: 
Roman JANOUCH
Zdroj: 
Haló noviny