Datum zveřejnění: 
20. 11. 2015

Česko má svých pět nejlepších staveb, které byly dokončeny na území republiky. Jednu z pěti hlavních cen získal zpřístupněný důl Hlubina v Ostravě, kterému těsně utekla i cena veřejnosti. Tu nakonec získal ekologický experimentální dům Air House.

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ABF vyhlásila vítěze dalšího ročníku soutěže Stavba roku.

Ocenění získává nejen zpřístupněný důl Hlubina a městský symbol - Nástavba vysoké pece č. 1, ale i moderní most v Jaroměři, škola v Dobřichovicích se zdařilým veřejným prostorem nebo komplex v Mladé Boleslavi s vodními hrátkami pro děti a s velkou volnou pěší plochou, kterou je možné využívat k různým veřejným a kulturním akcím.Konkurence byla letos rekordní

Vítězné projekty byly vybrány z rekordního počtu 72 přihlášených, ze kterých byla drtivá většina postavena v Čechách. Pětice titulů je udělena bez rozlišení pořadí a všechny jsou tedy stejně prestižní.

Vítězné stavby také nemají oborové určení. "Cenu neboli titul může získat šachta v zemi, díra v metru, ale také divadlo či rodinný domek. Počet 15 nominací a pěti titulů umožňuje porotě reagovat tak, jak jdou výstavbové vlny," uvedl v rozhovoru Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace ABF.

Titul má i zpřístupnění a nové využití Národní kulturní památky - dolu Hlubina od Milana Šramla a Jana Malíka (A-LT Architekti) a nástavba vysoké pece č. 1 od Josefa Pleskota (AP Atelier), vpravo.

Architekti a majitelé vítězných budov tak mohou na stavby umístit prestižní plakety neboli kovové cedulky, které budou kolemjdoucí upozorňovat na architektonickou kvalitu stavby.Vítězné stavby dokumentují pokrok ve stavebnictví

"Stavebnictví zažilo v posledních letech obrovský nástup technologických změn, které jsou dnes obecně definovány jako průmyslová revoluce 4.0. V minulých ročnících se mě často ptali, v čem se soutěž Stavba roku změnila a co přinesla nového. Právě obrovský nástup těchto změn je to, co soutěž symbolizuje," řekl Fibiger.

Komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi od Michala Hlaváčka a Karla Musila

Předsedkyní odborné poroty soutěže byla opět Radomíra Sedláková. Podle ní je důležité i to, jak ti, kteří se přihlásí do soutěže, svou přihlášku doprovodí. Jaké fotografie či plány dodají a zda k tomu přidají i něco navíc.

Komenského most v Jaroměři od Mirka Bauma, Davida Jaroše a Vladimíra Janaty

Porota hodnotí stavby jako celek. "Hodnocení je dáno už samotným názvem soutěže – Stavba roku. Nejde jenom o architekturu, nejde ani o samotnou konstrukci či provoz. Hodnotíme vše dohromady. Skvěle postavená stavba podle špatného návrhu je stejně málo platná, jako skvěle navržená stavba, která je špatně postavená. Zkrátka nakonec je to vše o drobných detailech. Každá stavba je pro svého přihlašovatele Stavbou roku. My jim vlastně srážíme sebevědomí," uvedla Radomíra Sedláková.Soutěžilo se i v zahraničí

Letos bylo uděleno i ocenění Zahraniční stavba roku 2015. Porota vybírala z pěti přihlášených staveb. Cenu získala stavba společnosti vyvíjející sklo pro stavební, automobilový a interiérový design AGC Glass Building v Belgii.

Rozsáhlá budova od autora projektu Philippa Samyna stojí na pilotech nad typickou zvlněnou krajinou Valonského Brabantu.

Porota ocenila fasády vybavené lamelovými protislunečními žaluziemi ze skla, které automaticky mění směr podle pohybu slunce na obloze. Jejich plochy zdobené střídavými bílými pruhy nanesenými metodou sítotisku nechávají proniknout do interiéru rozptýlené přirozené světlo.

Zahraniční stavbou roku je budova AGC Glass Building v Belgii.

Územní plán města Sušice byl oceněn v kategorii Urbanistický projekt roku 2015. Projekt rozvoje podle poroty podporuje Sušici jako místo s potenciálem pro turistický ruch. Uděleny byly i další zvláštní ceny, experimentální projekt Air House byl například oceněn cenou ABF.Lidé fandí projektu studentů

Ekologický Air House, který byl původně navržen pro bydlení v páru, získal i cenu veřejnosti. Tento projekt energeticky soběstačného domu už ostatně bodoval v mezinárodní soutěži Solar Decathlon 2013, kde získal v celkovém hodnocení skvělé třetí místo.

Dnes budova slouží jako Informační centrum ČVUT přímo uprostřed dejvického kampusu v Praze, aby byla inspirací pro další studenty a podněcovala obecný zájem o solární energii a architekturu šetrnou k přírodě.

Studenti ČVUT se svým soutěžním projektem, který získal Cenu veřejnosti v soutěži Stavba roku 2015.

Cenu veřejnosti málem získalo zpřístupnění a nové využití Národní kulturní památky - dolu Hlubina. Lidé oceňovali zachování významné industriální památky pro další generace.

Komplex objektů a technologického zařízení v oblasti Hlubiny prošel za posledních pět let rozsáhlou proměnou a původní technologické objekty získaly nové kulturní využití.

Veřejnost vysoce hodnotila i jednu ze Staveb roku - zpřístupnění dolu Hlubina od Milana Šramla a Jana Malíka (A-LT Architekti).

Pětice staveb byla stejně jako loni vyhlášena na slavnostním finálovém večeru v historických prostorách Betlémské kaple v Praze, kde řada architektů promuje i představuje své architektonické počiny v blízké Galerii Jaroslava Fragnera.

http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/383160-stavbou-roku-2015-je-zpristupneny-dul-hlubina-i-skola-v-dobrichovicich.html

Zdroj: 
novinky.cz