20. 11. 2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Neklidné spaní nebo poruchy řeči coby předzvěst Parkinsonovy choroby. Objev českých lékařů a výzkumníků z pražské všeobecné fakultní nemocnice budí ohlas v odborných kruzích. Pouhým vyšetření řeči je totiž možné určit, koho nemoc ohrožuje.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Divoké a přitom až příliš živé sny.

Oldřich CHALOUPKA, :
Samozřejmě, že jsem u toho asi vyváděl.

Milena CHALOUPKOVÁ, :
Mlátil rukama, halekal, kvílel ze spaní.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Ráno se pak Oldřich Chaloupka budil vyčerpaný. Na vině je porucha hlubokého spánku. Při ní svaly reagují na to, co se děje v mozku. Tohle propojení je totiž normálně při spaní přerušené. Obyčejně tak člověk leží nehnutě i při nejdramatičtějších snech.

osoba:
A zatočte stejně tou pravou.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Tým výzkumníků z všeobecné fakultní nemocnice právě takové pacienty hledal. Jejich problémy totiž můžou znamenat blížící se Parkinsonovu nemoc.

Evžen RŮŽIČKA, přednosta Neurologické kliniky VFN:
U té degenerace jsou nejdříve postižena ta centra, která mají na starost spánek, a později za několik let jsou postižena i ta centra, která se týkají hybnosti.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Teď navíc zjistili, že dokáží příznaky degenerace mozku rozpoznat ještě dřív, z řeči.

Jan RUSZ, katedra teorie obvodů FEL ČVUT:
Teď můžeme vidět, co se vlastně stane v průběhu toho, když se u pacienta rozvíjí Parkinsonova nemoc. Vlastně ta délka souhlásky se nám začne roztahovat, protože pro pacienta je složitější artikulovat.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Program vyvinuli inženýři z ČVUT. Takové vady hlasu dokáže odhalit v úplných počátcích, ještě u zdravých lidí. Oldřich Chaloupka musí na svoje výsledky zatím počkat.

Oldřich CHALOUPKA, :
Je dobře, že jsem to vlastně podstoupil, protože člověk neví, co se může přihodit.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Pacienty, u kterých se riziko potvrdí, začnou lékaři sledovat.

Evžen RŮŽIČKA, přednosta Neurologické kliniky VFN:
Pokud ta léčba přijde a ona přijde, tak oni budou první, kteří ji dostanou.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka:
Najít pacienty ještě před vypuknutím choroby bude pak tím hlavním úkolem. Metoda vyšetření řeči je přitom levná a jednoduchá. A dá se dělat i na dálku. V budoucnu třeba pomocí aplikace pro chytré telefony. Tereza Stárková, Česká televize.

Autor:
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ