Datum zveřejnění: 
20. 11. 2015

Závodní formule nejezdí jen na okruzích v Monte Carlu nebo anglickém Silverstonu. Dva stroje se dnes proháněly i v Praze. Od aut, která soutěží profesionálně, se vzhledově příliš nelišily. Prototypy však kompletně sestrojili studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT). A dva z nich je pak také řídili.

Formuli FS07 sestavilo 50 studentů pražského ČVUT. Vývoj jednoho prototypu trvá zhruba deset měsíců. "Na začátku semestru, možná ještě předtím, když se vrátíme ze závodů, máme zhruba týden oddych a pak začínáme konstruovat novou formuli," popisuje šéf týmu Lukáš Pacoň.S autem pak konstruktéři jezdí po studentských závodech v celé Evropě.

Na improvizovaném závodním okruhu v pražských Dejvicích se dnes představili s prototypem poslední sezóny. Studentská formule přilákala desítky zájemců. Celý závodní vůz váží téměř 200 kilogramů. Pod kapotou má 90 koní a jezdit může rychlostí až 130 kilometrů v hodině.

"Zajímavé je, že od té doby, co řídím formule, jsem takový klidnější řidič. Tu rychlou jízdu si užiju ve formuli a pak už mě to v osobním autě neláká," říká pilot Pavel Balcar.V těchto dnech už studenti začínají s vývojem nové formule pro nadcházející sezónu. Kompletně postavená bude na jaře.

Od zápisu až do promoce na jednom místě. ČVUT otevírá základní školuNevidomí si mohou díky projektu ČVUT tisknout hmatové mapy z internetu Studenti ČVUT se vrátili z Kalifornie, z prestižní soutěže Solar Decathlon si přivezli 3. místo Studenti ČVUT představili vylepšené modely formulí, sbírají s nimi celosvětové úspěchy

http://www.rozhlas.cz/_zprava/1542738

Autor: 
Pavla Lioliasová
Zdroj: 
zpravy.rozhlas.cz