Datum zveřejnění: 
20. 11. 2015

Položit kytku k pamětní desce v den státního svátku se jim nepodařilo. Zabránila jim v tom policie, která hlídala setkání příznivců Miloše Zemana. Praha -

Praha - Tisíce lidí se zúčastnily studentské akce na pražském Albertově, kde se koná opožděná oslava Mezinárodního dne studentstva. Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhaduje jejich počet na 2000. Večer se konala další demonstrace na Václavském náměstí.

Ještě před začátkem akce studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině. Setkání se zúčastili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili.

"Největší potlesk se ozývá vždy, když někdo z řečníků zmíní úterní počínání prezidenta Zemana na tomto místě," hlásil z místa reportér online deníku Aktuálně.cz. "Jinak akce probíhá důstojně a v klidu," dodal.

Na akci kromě představitelů studentů hovořili i rektoři některých vysokých škol. "Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil například za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol.

Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.

Rektor ČVUT Petr Konvalinka zase v rozhovoru s novináři sdělil, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," řekl.

Řada účastníků si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.

Akci zorganizovali vysokoškoláci, které 17. listopadu nepustila ochranka k pamětní desce kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Na akci vystoupili výlučně představitelé akademické obce.

"Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů," uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.
Chybí nám Havel

Část lidí z Albertova se poté průvodem přesunula na Václavské náměstí, kde účastníci shromáždění pořádaného platformou Setkání dobré vůle vyzvali Zemana k odstoupení. Podle nich zneužil oslav 17. listopadu a zachoval se jako nepřítel demokracie, když v den výročí na Albertově vystoupil po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Akce před budovou Melantrichu se podle odhadu zpravodajů ČTK na místě účastnilo několik stovek lidí.

Cestou z Albertova lidé volali "Miloše do koše", "Chybí nám Havel" a "Zeman na Hrad nepatří". Sociolog a politik Fedor Gál v projevu na Václavském náměstí připomněl, že když v roce 1989 zakládali Veřejnost proti násilí, mysleli na studenty, které v Praze zmlátila policie.

"Bylo by hrozné, kdyby se to vrátilo, byl by to průšvih," řekl. Lidé by podle něj měli vědět, že nepřátelé nepřicházejí ze zahraničí, ale žijí mezi nimi. "Udělali se ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle," dodal.

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/studenti-znovu-ucti-pamatku-17-listopadu-na-albertove-kdyz-v/r~50667a54910c11e58dc0002590604f2e/

Zdroj: 
aktualne.cz