Datum zveřejnění: 
2. 11. 2015

Na další ze série jednání ve čtvrtek na Ministerstvo dopravy dorazil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický společně s náměstkem pro dopravu Jaromírem Duškem, starostou České Třebové Jaroslavem Zedníkem a bývalým ředitelem Českých drah Daliborem Zeleným.

Tématem jednání s ministrem dopravy Danem Ťokem, byl především přetrvávající rozpor ohledně zastavování vlaků vyšší kategorie v České Třebové, uvedl pro Pardubickenovinky.cz Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

"V současné době žádný kompromis neexistuje. Debaty o zastavování vlaků v České Třebové se vedou paradoxně od roku 2010, kdy byl ve městě otevřen nový terminál za více jak 330 milionů korun propojující automobilovou, autobusovou a železniční dopravu. Jedná se o koncepční spor a my jsme přesvědčeni, že není žádný důvod omezit zastavování mezinárodních rychlíků v České Třebové, jelikož dojezdová doba zůstává stejná jak pří zastavení, tak při pouhém průjezdu," sdělil hejtman Martin Netolický. "Českotřebovský terminál také zdaleka přesahuje velikost samotného sídla, a to především díky spádovosti pro menší obce v okolí. Přál bych si, aby byl obdobný terminál propojující všechny druhy pozemní dopravy například v Pardubicích nebo dalších krajských městech," řekl hejtman Netolický.

Ten společně s náměstkem Jaromírem Duškem zpochybnil závěry studie vypracované společností SUDOP. "Ve studii se objevují imaginární úspory spojené s průjezdy vlaků. Tyto úspory však reálně neexistují. Pan ministr nám proto přislíbil, že studie bude posouzena další nezávislou autoritou, tentokrát z akademické obce," uvedl hejtman, který také dodal, že studii bude posuzovat Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze.

Obyvatelé Přelouče se zapojili do projektu finanční gramotnosti

Zástupci kraje také pozvali ministra Dana Ťoka na osobní návštěvu nejen terminálu v České Třebové, ale také celého regionu. "Jsem přesvědčen, že si pan ministr po osobní návštěvě udělá ucelený obraz důležitosti terminálu a zastavování vlaků v něm. Zároveň jsme se shodli, že v rámci dalšího setkání budeme projednávat také ostatní témata důležitá pro náš kraj, a to především situaci ohledně výkupu pozemků pod plánovanou trasou silnice R35 nebo navazující dopravní stavby ve spojitosti s plánovanou investicí společnosti Foxconn v Pardubicích," dodal hejtman Martin Netolický.

http://www.pardubickenovinky.cz/zpravy/regiony/hleda-se-kompromis-k-zastavovani-vlaku-v-ceske-trebove/

Zdroj: 
pardubické noviny