Datum zveřejnění: 
21. 10. 2015

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal jmenovací dekrety 53 profesorů. Tentokrát hlava státu jmenovala všechny kandidáty, které schválila vláda. Je mezi nimi také ředitel Národního divadla Jan Burian.

Titul mohou nově jmenovaní profesoři začít používat od 1. listopadu. Dekrety jim předá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Černá listina platí

Zatímco tato skupina profesorů byla jmenována bez problémů, na vyřešení své situace stále čeká trojice kandidátů z minulé skupiny, které prezident odmítl jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti.

Jedná se o Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. "Původní rozhodnutí pana prezidenta v případě tří profesorů platí a bude platit," řekl Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

S hlavou státu by kvůli nim měli jednat ministryně školství a zástupci rektorů vysokých škol. "Pokud jde o schůzku s rektory, ta byla plánována, ale nikoliv z naší strany se neuskutečnila, což oznámil pan prezident veřejně i minulý týden. Pan prezident se dnes odpoledne krátce setká s paní ministryní Valachovou," doplnil Ovčáček ve středu.

Mezi novými profesory jsou lidé, které předsedové vědeckých a uměleckých rad veřejných vysokých škol navrhovali ministerstvu školství do konce července. Nejvíce kandidátů mají Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci a České vysoké učení technické v Praze. Tradičně hojně jsou zastoupeny lékařské a přírodovědné obory.
 

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-jmenoval-nove-profesory-trojice-z-minuleho-seznamu-zus/r~d29cb4e0780011e5b6b20025900fea04/

Zdroj: 
aktualne.cz