Datum zveřejnění: 
20. 10. 2015

Posedmé se letos dočkaly ocenění nejlepší české projekty, které pomáhají chránit životní prostředí a šetřit energie. Vítězem soutěže E. ON Energy Globe Award ČR, v České republice pořádané společností E. ON, se v hlasování veřejnosti stalo vzdělávací centrum TEREZA. To organizuje ekologické projekty pro žáky základních a středních škol.

Již 7. ročník prestižní soutěže, jejíž národní kolo se letos koná v 177 zemích světa, se setkal s nebývalým zájmem odborné i široké veřejnosti. "Celkem bylo přihlášeno rekordních 373 projektů. Na jaře z nich porota vybrala čtyři nominované, které usilovaly o celkové vítězství," vysvětlil Michael Fehn z pořadatelské společnosti E. ON.

O celkovém vítězi E. ON Energy Globe Award ČR rozhodovala na internetu a pomocí SMS veřejnost, svým hlasem přispěli také hosté slavnostního vyhlášení. Nejvíce se hlasujícím zalíbil projekt vzdělávacích programů o ekologii centra TEREZA.

"Hlasování bylo až do poslední chvíle vyrovnané, což potvrzuje vysokou kvalitu všech nominovaných projektů," sdělil Michael Fehn. "Vzdělávací programy, které TEREZA organizuje, oslovují každý rok více než 90 000 žáků. To je více dětí, než kolik má většina českých měst obyvatel," řekl. Celkový vítěz převzal hlavní cenu v podobě automobilu Škoda Octavia Combi G-TEC. Zároveň bude Českou republiku zastupovat na světovém finále soutěže.

Na slavnostním vyhlášení E. ON Energy Globe Award ČR, které se uskutečnilo 1. října v divadle Oskara Nedbala v Táboře, bylo také uděleno hned několik speciálních ocenění. "Za svůj přínos byl oceněn architekt Aleš Brotánek, který se už od 90. let minulého století snaží prosazovat koncept nízkoenergetické a pasivní výstavby," prozradil Michael Fehn.

Vyhlášena byla též kategorie Nápad, která hodnotí doposud nezrealizované projekty ve fázi myšlenky. "Odborníci ocenili nápad na mikroelektrárnu WAVE, která by měla umožnit vyrábět z biomasy teplo i elektrickou energii. Nápad výzkumného týmu odborníků ČVUT v Praze je zaměřen na domácnosti a malé podniky. Od naší společnosti a partnera soutěže CETELEM získá finanční i další pomoc," upřesnil Michael Fehn.

Ještě v průběhu slavnostního galavečera pak společnost E. ON s městem Tábor podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti energetické efektivity. Záznam ze slavnostního vyhlášení, jehož hlavní hvězdou byl zpěvák Karel Gott, byl odvysílán 10. října od 21.55 na programu ČT1.

CELKOVÝ VÍTĚZ 7. ROČNÍKU E. ON ENERGY GLOBE AWARD

Ekologické projekty do škol (TEREZA)

Od 90. let minulého století organizuje TEREZA unikátní ekologické projekty pro základní a střední školy. V České republice jde dnes o vzdělávací programy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole, na nichž se aktivně podílí přes 4000 učitelů. Vzdělávací programy jsou akreditovány Ministerstvem školství ČR, v současnosti je do nich zapojeno přes 730 škol a více než 94 000 dětí.

VÍTĚZNÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍCH KATEGORIÍ

Kategorie Obec
Základní umělecká škola Karla Malicha (město Holice)

V centru města Holice vznikla v roce 2014 jedna z prvních veřejných budov v České republice, která splňuje standardy pasivní výstavby. Objekt školy zaujme jedinečným architektonickým pojetím i nízkými investičními náklady. Architektům Ing. arch. Heleně Borákové a Ing. arch. Daliboru Borákovi se navíc díky chytrému výběru technologií podařilo vybudovat objekt v pasivním standardu za cenu běžné stavby.

Kategorie Firma
Ekocentrum Archa Country Life (Country Life s.r.o.)

Otakar Jiránek se jako majitel společnosti Country Life hlásí k myšlence ekologicky šetrného života již od 90. let, kdy na českém trhu začal prosazovat biopotraviny. Pro sídlo své společnosti si vybral prostor bývalého JZD, který přebudoval do podoby moderního multifunkčního areálu. Budova z dílny architekta Aleše Brotánka maximálně využívá přírodní materiály a je vytápěna biomasou.

Kategorie Kutil
Větrné čerpadlo Pavla Floriše (Pavol Floriš)

Český kutil vymyslel a postavil technologii, s jejíž pomocí lze vyčistit a následně čerpat vodu ze studen a vrtů. Technologie je patentovaná a autor si zařízení, které najde kromě zemědělství uplatnění také například v závlahových systémech, sám vyrábí. Vedle ČR je k dnešnímu dni v provozu patnáct čerpadel v Mongolsku a čtyři v Ghaně. Vodní čerpadlo doplněné o větrnou turbínu přijde na zhruba 25 000 Kč.

Kategorie Mládež
Ekologické projekty do škol (TEREZA)

Od 90. let minulého století organizuje TEREZA unikátní ekologické projekty pro základní a střední školy. V České republice jde dnes o vzdělávací programy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole, na nichž se aktivně podílí přes 4000 učitelů. Vzdělávací programy jsou akreditovány Ministerstvem školství ČR, v současnosti je do nich zapojeno přes 730 škol a více než 94 000 dětí.

O soutěži E. ON Energy Globe Award ČR

Soutěž E. ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Jde o mezinárodní soutěž, kterou v ČR již po několik let pořádá energetická společnost E. ON. Více naleznete na www.ekologickyoscar.cz.

O společnosti E. ON

Energetická společnost E. ON působí na českém trhu od roku 1998 a je významným dodavatelem energií českým zákazníkům. Aktuálně dodává elektřinu celkem 1,2 milionu odběratelů a zemním plynem zásobuje více než 230 000 klientů, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.
Jako významný dodavatel elektřiny a zemního plynu cítí energetická společnost E. ON velkou odpovědnost nejen za spolehlivé dodávky energie a kvalitní služby zákazníkům, ale také za životní prostředí kolem nás.

Svým zákazníkům proto přináší řadu informací a služeb, které pomáhají šetřit přírodu a snižovat jejich spotřebu energií. Více informací o těchto aktivitách najdete na stránkách programu EkoBonus.cz na adrese www.ekobonus.cz a www.eon.cz.

PARTNEŘI SOUTĚŽE E.ON ENERGY GLOBE AWARD ČR 2015

Iniciátor soutěže v ČR Energetická společnost E.ON
Hlavní partneři Penny Market s.r.o., Škoda Auto a.s.
Partneři Saint-Gobain, CETELEM, Vaillant Group Czech s.r.o.
Gorenje spol. s r.o., Massive Circle s.r.o.,
Erste Corporate Banking, Madeta a.s.

POROTA E.ON ENERGY GLOBE AWARD ČR

- Prof. Ing. Ivo Doležel, CSc. - vedoucí laboratoře sdružených úloh, Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i. * RNDr. Aleš Farda, Ph.D. - vedoucí oddělení klimatického modelování, Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. * Ing. Eliška Maršálková, Ph.D. - odborný pracovník výzkumu a vývoje, Botanický ústav AV ČR, v. v. i.

- Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c. - zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova v Praze * Ing. Miroslav Punčochář, DSc. - ředitel Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i.

- Ing. Roman Šubrt - předseda Asociace energetických specialistů, z. s.

- Doc. Mgr. Otmar Urban, Ph.D. - vedoucí laboratoře ekologické fyziologie rostlin, Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. * Ing. Libor Urbášek - obchodní a marketingový ředitel společnosti Saint-Gobain, divize Isover

Zdroj: 
prosperita