Datum zveřejnění: 
2. 7. 2025
Cílem akce Robotika v podzemí 2025, která se konala v půli června, bylo seznámit lídry českého stavebnictví s rolí moderních technologií při vývoji stavebnictví, jejich možnostmi uplatnění ve specifickém prostředí podzemních prostor a motivovat je k většímu využívání automatizace, robotiky a chytré infrastruktury v praxi. Akci uspořádala Fakulta stavební ČVUT v Praze spolu s Národním centrem Stavebnictví 4.0 pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Vrcholní představitelé firem byli seznámeni například s univerzitním robotem pro inspekci a monitoring podzemních staveb, pracovně označeným JULBOT (Josef Underground Laboratory Bot). Tento robot představuje dálkově řízenou platformu se senzory, které umožňují komplexně vnímat a analyzovat okolní prostor včetně detekce a semi-autonomní identifikace různých objektů, jako jsou stavební konstrukce, osoby, případně další struktury nacházející se v podzemních prostorech. Konkrétní konfigurace prezentované robotické platformy je navržena tak, aby efektivně zvládla náročné úkoly spojené s hloubkovým průzkumem, inspekcí a monitoringem podzemních staveb. Tato technologie přispívá ke zvýšení bezpečnosti a efektivity pracovních procesů, neboť umožňuje provádět průzkumy a kontroly v prostředích, která jsou pro člověka obtížně přístupná nebo potenciálně nebezpečná. Robot, jenž poslouží výzkumu i výuce, se od obdobných strojů odlišuje robustností a odolností vůči podmínkám v podzemí.

Součástí akce bylo také představení georeferencovaného digitálního modelu celého pracoviště, který je klíčový pro nasazení robotických systémů, aby robot dokonale znal prostředí, ve kterém se pohybuje. V takovémto prostředí lze následně skenovat průřezy a vyhodnocovat možné nenadálé situace, které by v podzemí mohly nastat. Tento model tvoří základ pro použití digitalizace a automatizace v podzemí. I proto se v uplynulém roce většina činností v oblasti digitalizace v Podzemní laboratoři Josef soustředila právě na jeho přípravu a také na digitalizaci probíhajících experimentálních prací, které souvisejí např. s ukládáním radioaktivních odpadů či skladováním energie.

Výzkum v oblasti robotiky probíhá na Fakultě stavební ČVUT v Praze několik let, a to jak v oblasti robotizace zdění a vývoje testování robotizované zdicí jednotky, tak i v dalších segmentech, mezi něž patří využití robotiky v podzemí. Robotika v podzemí má z hlediska budoucnosti široké možnosti uplatnění, ať již se jedná o manipulaci s nebezpečnými materiály, stavbu specifických konstrukcí a diagnostiku konstrukcí, vyhledávání osob při neočekávaných událostech a řadu dalších činností. Dokáže přitom nabídnout přesnost a kvalitu odvedené práce, zvyšování produktivity, vyšší úroveň bezpečnosti práce, snížení chybovosti a dokumentaci a monitoring.

Podzemní laboratoř Josef Fakulty stavební ČVUT je unikátní podzemní pracoviště pro praktickou výuku studentů a experimentální činnost, její základ tvoří Štola Josef vyražená v 80. letech minulého století v souvislosti s průzkumem dvou ložisek zlata. Štolu, nacházející se v blízkosti vesnic Mokrsko a Čelina, zapůjčilo Ministerstvo životního prostředí ČR Fakultě stavební ČVUT v Praze pro vzdělávací a výzkumné účely. Podzemní laboratoř Josef byla otevřena v roce 2007. Dosud bylo zpřístupněno zhruba 6 km štol a rozrážek.

Kontaktní osoba: 
Jméno: 
Lidmila Kábrtová
E-mail: 
lidmila.kabrtova@fsv.cvut.cz